Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Göteborgs AFK Marvels U-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Göteborgs AFK Marvels U-15.
U-15
Följ oss för uppdateringar
Den 1-3 augusti deltog de flesta av Marvels U15-spelare i Dukes Tourney - Nordens största ungdomsturnering för amerikansk fotboll.
I år samarbetar vi med flera klubbar och på Dukes Tourney ansvarade Borås-coach Rickard för laget. Vi spelade alltså i svart och rött med lagnamnet Borås Rhinos på ryggen.
Marvels U15 har haft träningsuppehåll sedan midsommar. De allra flesta spelarna inom vårt U15-samarbete hade aldrig spelat på helplan innan Dukes Tourney, och inte tränat special teams alls, så vi hade två gemensamma träningar med fokus på sparkspel och niomannauppställning veckan innan cupen.
I ett samarbete mellan 5 klubbar finns det alltid flera spelare som knappt träffat varandra. Då är det bra att bo ihop en hel helg! Alla hittar snabbt några att vara med - ett gäng hörs alltid, några föredrar att ta det lite lugnare, vissa sitter i grupp med sina mobiler och coacherna försöker se till att alla ges utrymme för egentid när de behöver det (även om det är svårt när man bor 20 personer i ett klassrum).
Jaha, men hur gick själva turneringen då?
Marvels och våra samarbetsklubbar fokuserar på att alla som vill ska få spela ungefär lika mycket och att alla ska känna att de har möjlighet att göra sitt bästa, utvecklas och ha kul både på och av plan. HC Rickard bad alla spelare sätta upp individuella mål för varje match och när cupen var slut hade samtliga spelare lyckats uppfylla minst ett av sina mål, vissa hade uppfyllt samtliga!
Fredagsmatchen var kul och ganska jämn. På lördagen bjöds det tuffare motstånd och då det (som vanligt på Dukes Tourney) var varmt och soligt med åska i luften var flera spelare lite hänginga, med mycket småpyssel för medics och förvirrade byten.
På söndagen var det uppstigning kl 05:45 och ganska många gäspningar på samlingen innan den första matchen. Spelarna lyckades ändå tagga till och hålla emot bra mot både Örebro och Tyresö.
Carlstad Crusaders vann årets Dukes Tourney i U15-klassen - mycket välförtjänt.
Grattis till Carlstad och tack till Skövde Dukes, och såklart till alla spelare, coacher och medföljande föräldrar för alla insatser både på, bredvid och av plan.
I seriespelet i höst är samma spelarkonstellation anmälda som Göteborg Marvels och vi spelar vår första match i Karlstad den 23/8. Nu efter Dukes Tourney är laget mer samspelt inför seriematcherna.
Hemmamatcher i Göteborg blir den 7/9 och den 27/9. Kom gärna och titta!
Är du född 2010 eller 2011 och intresserad av att börja spela? Maila U15@marvels.se så ser vi till att du får komma och provträna med oss - vi startar våra ordinarie träningar måndagen den 11/8!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera