Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mariestads Enduroklubb
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mariestads Enduroklubb.
Mariestads Enduroklubb
Följ oss för uppdateringar
Den 29-30 juli kommer MEK att ha ett lag med i Strängnäs. Då körs nämligen Gripendygnet, en 24 timmars tävling med 7 manna lag och Dakar klass.
Tobias Magnusson, Örjan Bengtsson, Henrik Nilsson Tommy Jonsson, Markus Pehrson, Viktor Hultman och Johan Iwarson representerar klubbens färger. Lagledare Claes Pettersson.
Nämnas bör också att Oliver Önnefors startar i Dakarklassen dvs han kör ett dygn själv.
Flest varv under 24 timmar är vad som gäller. Start på lördag kl.12.00. Viktor har antagit utmaningen som startman och även den som ska sätta startposision för laget under fredagens prolog.
Är det någon mer som vill hänga på och närvara kring laget och avlasta Claes så kan ni bara höra av er till Tobias 070-8593248. Det är en stor folkfest under tävlingen.
| Bånga öppen | 3 jan, 10:00 |
| Bånga öppen | 4 jan, 11:00 |
| Bånga öppet 14-22 | 6 jan, 14:00 |
| Bånga öppet 14-22 | 8 jan, 14:00 |
| Bånga öppet 10-18 | 10 jan, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera