Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mangskog SK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mangskog SK.
Mangskog Sportklubb
Följ oss för uppdateringar
Mangskog Sportklubb är Inte bara sport…
Mangskog Sportklubb bildades 1929 av ett gäng skidentusiaster och har i dagsläget ett 70-tal aktiva i främst fotboll och Innebandy. Fotbollen har ett seniorlag och i innebandy har vi, förutom seniorer, har vi 3 olika ungdomsgrupper igång, från födda -02 till -09. De större deltar i serie och poolspel medan de yngsta har just börjat att känna på boll och klubba. Vid sidan om de sporterna har vi även gymnastik och bollek för de mindre barnen. Klubben är indelad i 5 sektioner, Fotboll, Innebandy, Ungdom, Anläggning och Evenemang och vi har ett 10-tal ledare som drar runt verksamheterna. Omsättningen är i runda slängar 400 000kr och finansieringen löser vi med sponsorer, medlemsavgifter, bidrag och evenemang.
För MSK är inte bara sport. Vi försöker även hålla landsbygden levande genom att arrangera midsommarfirande på Neragata och Lucia på Folketshus. Båda dessa tillställningar tar både tid och kraft av arrangören och tyvärr fanns inte riktigt detta på plats i höstas, varför luciafirandet 2015 uteblev.
Vi har nu insett att om vi ska finnas kvar som klubb, behöver vi hjälp från ER. Vi behöver fylla på med mycket folk och friska idéer i både styrelse och i våra sektioner. Vi behöver dig som känner för MSK och vill att alla våra lag och arrangemang på bygden ska leva vidare. Att arbeta i styrelsen i MSK är ett riktigt givande uppdrag där du samarbetar med underbara människor, både i styrelsen, i föreningen och med andra föreningar.
Det behöver inte vara några stora uppdrag du tar på dig utan vi skulle bli väldigt glada hur stora eller hur små uppdrag du än skulle vilja hjälpa oss med. Våra ledord är deltagande och samarbete.
Ju fler vi är desto enklare och roligare blir det. Ta chansen att dra ditt strå till stacken och hjälp oss att utvecklas, både som förening och som samlingspunkt i Mangskog med omnejd.
Det vi vet att vi vill ha hjälp med är tex:
Utöka styrelsen och sektionerna, sköta klubbhuset, sköta planer, underhålla våra maskiner och byggnader, en webbmaster, lotterier och försäljning och våra evenemang midsommar och Lucia. Du kanske även har fler förslag, nåt du tänkt på ”att det borde vi göra”?
Tycker du att MSK gör skillnad för bygden och ska finnas kvar?
Kontakta då någon av oss i styrelsen
Bert-Ola Björkqvist 070 29 25 448 Ursula Classon 070 58 91 121 Victor Åslund 073 84 83 731 Mikael Einarsson 070 51 28 299 Daniel Eriksson 076 81 53 123 Christian Norberg 072 53 55 118
| Senior Fotboll Dam Träning | 18 maj, 19:15 |
| Senior Fotboll Dam Träning | 20 maj, 19:15 |
| Senior Fotboll Herr Träning | 21 maj, 19:00 |
| Hundklubben | 22 maj, 10:00 |
| Senior Fotboll Herr Träning | 28 maj, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera