Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mossens BK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mossens BK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Härlig senior-debut för killar födda 2001 när B-laget vann borta mot IF Mölndal Fotboll med 1-2. Dessutom gjorde Cody segermålet!
P-01s tränare Peter Karlsson berättar:
Vi har diskuterat möjligheten för några av killarna i P-01 att under säsongen börja träna med seniorerna. Än har vi inte fått till det men idag fick fem killar födda 2001 chansen att vara med i B-lagstruppen. Verkligen kul att killarna fick debutera i seniorlaget.
Tränare Stellan Blomberg berättar om matchen:
Efter en chansfri första halvlek så stod det 1-0 till IF Mölndal Fotboll. Vi startade andra halvlek betydligt bättre och gjorde 1-1 i minut 55 Mickael Briffaz. I minut 60 byter vi in Cody i anfallet, Abraham på mittfältet samt Harry som mittback och de spelar sin fotboll, precis som jag sett dem göra under Gothia Cup. Det var som om de varit med oss och spelat hela året... Vi fick en spelare utvisad för 2 gula kort när det är 20 minuter kvar men det påverkar inte vårt spel utan vi rullar på. Så i minut 75 blir Cody frispelad och avgör matchen till 2-1 med sitt första mål i
B-laget. Härligt. Kul att se 3 så unga duktiga fotbollsspelare ta för sig i sin första match i seniorfotbollen, avslutar Stellan.
| Utbildning föreningsdomare | 13 jan, 18:00 |
| Workshop: Löpteknink | 15 jan, 18:00 |
| Tränarkurs UEFA-C | 18 jan, 08:30 |
| Kick-off ledare | 23 jan, 17:00 |
| Tränarkurs UEFA-C | 17 feb, 17:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera