Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mälarhöjdens IK Fotboll P-15
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mälarhöjdens IK Fotboll P-15.
P-15
Följ oss för uppdateringar
Stort grattis till alla spelare till att ha genomfört sin första säsong av S:t Eriks-cupen (”Sanktan”)!
Pojkarna har på kort tid verkligen utvecklats som ett lag. Vi hoppas att de uppskattar fotbollen och bygger förtroende och vänskap på vägen. Även ett stort tack till alla tränare som har hjälpt till med lagen, det är en inlärningskurva för oss också och tillsammans kan vi bara bli bättre och starkare. Även en stor MIK-kram till alla föräldrar som kommer och stöttar lagen i regn och sol, genom vinster och förluster!
Så vad händer nu? Träningen fortsätter till dess att snön stoppar oss. Vi har även arrangerat några träningsmatcher för att hålla killarna aktiva och erbjuda ytterligare utveckling de kommande veckorna. Inbjudningar har skickats till spel denna söndag (8/10), vänligen svara snabbt angående ditt barns närvaro så att vi kan planera. Se till att spelare kommer i tid till matcher, det hjälper mycket. Vi upplever ett visst problem med att folk säger att de kommer att delta och sedan inte dyker upp till match, vilket försvårar för laget och spelarna.
Till sist: Vi uppmuntrar starkt spelare som ännu inte har haft självförtroende att prova på matcher att ta tillfället i akt att vara en del av ett lag inklusive vid matchsituationer. Vi vill hålla träningen rolig och intressant, men det är inte samma sak som matchträning där spelarna utvecklas mycket - både på och utanför planen.
Forza MIK
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera