Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Mälarhöjdens IK Fotboll P-07
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Mälarhöjdens IK Fotboll P-07.
P-07
Följ oss för uppdateringar
Våra grabbar i MIK P07-1 inledde cupen med en seger mot IFK Stocksund 2-1. Vi borde ha gjort fler mål på alla de vassa chanser vi skapade, men kul med en vinst i öppningsmatchen. I andra matchen mot duktiga, stora och starka Haninge spelar vi ganska hyggligt men hamnar ganska tidigt i underläge 1-0. Det resultatet stod sig ganska länge in i andra halvlek. När vi sedan går framåt med allt vi har för att få till en kvittering blir vi straffade med två snabba omställningsmål. Inte så mycket att säga om utan bara att gratulera Haninge till segern. I tredje gruppspelsmatchen mot Syrianska får vi en olycklig start. Syrianska får straff efter bara någon minut efter att bollen studsat på en MIK-arm. Underläge 1-0. Resten av första halvlek är det MIK som äger spelet och vi skapar massor av chanser. Till slut får vi in en kvitteringsboll. Även andra halvlek äger MIK spelmässigt. Vi rullar bra boll och skapar många chanser, men får ingen utdelning och matchen slutar lite surt 1-1. I sista gruppspelsmatchen mot Hammarby P07-A gör vi en jättebra match. Vi ligger rätt i defensiven, men vågar också spela runt bollen när vi vinner den och skapar en hel del bra målchanser. Vi gör ett ganska tidigt mål i första halvlek och leder ända tills det bara är ett par minuter kvar då Hammarby kvitterar. I andra halvlek skapar Hammarby flera riktigt vassa chanser, men ledningsmålet dröjer ganska länge in i andra halvlek och MIK fortsätter att stundtals hota framåt med bra spel. Matchen slutar med seger 2-1 för Hammarby P07 A. Grabbar i MIK gör en mycket bra match!
MIK hade behövt vinna den sista gruppspelsmatchen för att ta sig till semifinal. Istället blev det placeringsmatcher om plats 5-6 mot Lidingö som vi ju känner väl. Det var ganska trötta grabbar som ställde sig på planen och när Lidingö tog ledningen med 1-0 såg det mörkt ut. Vi lyckas lyfta oss och kvitterar i slutet av första halvlek. Andra halvlek börjar olyckligt. Vi hamnar på efterkälken i en Lidingöomställning och får en spelare utvisad. När Lidingö sedan gör 2-1 ser det minst sagt tungt ut. Men med otroliga kämpatakter och med bara 10 man på plan vänder grabbarna och vinner med 3-2. Vilka killar!👏👏👏 Vi slutar 5:a i första upplagan av Future Stars Invitational Cup. Bra jobbat!
Mer info och resultat hittar ni på https://futurestarsinvitational.cups.nu/2020/result/latest
Heja MIK!
Grattis och bra refererat!
RapporteraRapportera