Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Myresjö IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Myresjö IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det satt långt inne men i 90:e minuten satte Adam dit 2-1. Men innan dess hade det hänt mycket både på vägen till Sommen och på plan.
På vägen dit var det några tjurkalvar som var sugna på att kolla till 32:an men vi kom fram till en fin plan i Sommen och kände att här går det rulla boll. Det är en hyfsat jämn första halvlek där båda lagen skapar några chanser och där hemmalaget har den bästa genom en straff som dras stenhårt i ribban.
I halvlek gör Bagarn och Robin genidraget att sätta in supersub Axel H och han hinner knappt röra bollen innan han lobbar in 1-0. Vi skapar fler chanser och får en straff som slås i stolpen. Sommen tar sen över spelet men vi lyckas hålla dem utanför boxen för det mesta och det som kommer in lyckas Valle och försvaret rensa undan.
Men i 80:e minuten gör hemmalaget mål på en omställning och trycker på för mera men med tur och skicklighet lyckas vi hålla undan och gör 2-1 strax innan slutsignal.
En riktig kämpamatch där vi ibland spelar riktigt bra och ibland slår lite för mycket långbollar. Beröm till hela laget för en fantastisk INSTÄLLNING.
Tack till Sommen, publiken, domarna
och tillresta Myresjösupportrar.
I och med segern får vi stå över en helg och spelar den sista kvalmatchen på Myrvalla lördagen 17/10 kl 14.00 mot Bälaryd.
Vi kämpar på.
Inga kommande aktiviteter
| 19 okt | Hälsodag 55+ |
| 16 okt | Var med och påverka, svara på vår enkät.. |
| 5 okt | Kära medlemmar! |
| 6 sep | Tack för idag! |
| 28 aug | Kujtim Berisha har avlidit |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera