Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Myresjö IF Seniorlag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Myresjö IF Seniorlag Herrar.
Seniorlag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vi börjar med det positiva:
Olle Grennborgs glidtackling- pappa Fredrik har säkert visat hur man gör, dessutom gör han ett snyggt mål.
Vi ger aldrig upp utan kämpar till slutsignalen.
Vi försöker spela fotboll och lyckas med det för det mesta.
Vi lyckas med pressen några gånger och hjälper varandra att vinna boll.
Vi skapar flera mönsteranfall utan att göra mål(det kommer längre fram på säsongen)
Norrhult börjar klart bäst och trycker tillbaka oss. Vi har många hörnor och jääääättelånga inkast emot oss och räddar på mållinjen flera gånger. På en omställning gör Olle 1-0 te oss- inte rättvist men skoj. Hemmalaget fortsätter med långa bollar på sin snabbe yttermittfältare och kvitterar efter en stund. Tyvärr för vår del så kommer 2-1 strax efter på en hörna.
Efter en välbehövlig paus ( de va varmt) så börjar vi andra halvlek klart bättre och skapar flera lägen till kvittering utan att lyckas få in bollen i mål. Dessvärre kontrar NBK in ett mål och gör ett på hörna. Vi jagar på men reduceringen kommer för sent.
Sammanfattningsvis möter vi ett samspelt och betydligt mer rutinerat (10 spelare är födda på 1900-talet) Norrhult som är både lite tyngre och lite längre än oss. Tack till publik, domare och motståndarna.
Vi kämpar på och kommer igen.
Träning | 4 jun, 18:30 |
Lenhovda IF (borta) | 5 jun, 19:00 |
Träning | 9 jun, 18:30 |
Örjansklubben-Ramkvilla IF (borta) | 10 jun, 19:00 |
Träning | 11 jun, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera