Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lindome IBK Dam A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lindome IBK Dam A-lag.
Dam A-lag
Följ oss för uppdateringar
Sent i lördags åkte damerna hem med två viktiga poäng från Värmland. Läs Mathias tankar efter matchen.
Skiftade avslutning på period tre där det står 4-4 ganska länge. GS gör två snabba mål inom loppet av 45 sekunder och faktum 6-4 med 1 och 45 kvar. Men sedan avslutar ni nästan ännu starkare och gör två mål på 20 sekunder och avgör i sudden, vad känner ni efter en sån här match?
"Lite blandat, tycker vi ska vinna å ta tre poäng, men så som de blir i slutet av tredje så får vi vara nöjda med två poäng."
Vad var det som inte fungerade i lördags?
"Tycker vi är för dåliga i vårat anfallspel, där vi blir lata och tar knepiga beslut, vi fuskar lite i våran press och ligger lite för långt ifrån i vårat försvar."
I en väldigt jämn tabell där det är i princip lika långt upp till kvar som att åka ut, vad bli viktigt för de kommande avslutade matcherna på säsongen?
"Att vi blir lite vassare i motståndarnas zon, och att vi se till att inte släppa in dom lätta målen."
Matchens prestation
"Mejas poängskörd är imponerande och hennes sena mål."
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera