Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lindome IBK Dam A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lindome IBK Dam A-lag.
Dam A-lag
Följ oss för uppdateringar
I onsdags tog damerna 3 poäng och gick där med upp i serieledning. Partille stod för motståndet och det var en tuff match in i det sista.
Vi kollar med huvudtränare Mathias Bernvid om tankar kring matchen:
Hej! En tajt vecka med både Fristad och Partille borta, men nu står ni här som serieledare, hur är känslan?
”Den e bra såklart, vi har haft en intensiv period de senaste med mycke matcher, vi har gjort de bra och fått med oss de poäng vi kunde.”
Hur summerar du matchen mot Partille?
”En jämn och tuff match, vi är bättre än dom i de två första perioderna och får matchen på de sätt som vi vill, vi hade en tanke på hur vi skulle genomföra matchen och hur vi skulle störa Partille, allt de lyckas vi med och tjejerna följer de till punkt å pricka.
Tredje perioden kommer Partille igen och vi blir för låga, vi lyckas hålla undan och sliter till oss tre poäng.”
Nu är det lite uppehåll inför nästa match, något speciellt som står på agendan under uppehållet?
”Ja de kommer bli en hel del, fysen kommer bättras på, även många delar i försvar och anfallsspel behöver gnuggas på.”
Matchens stjärnor Partille
⭐⭐⭐ Lina
⭐⭐ svedman
⭐ Moa
| Landvetter IBK (borta) | 7 jan, 19:30 |
| Lindås IBK (hemma) | 10 jan, 15:00 |
| GS 86 AIF (borta) | 17 jan, 17:00 |
| Älvsjö AIK IBF (hemma) | 24 jan, 15:00 |
| Telge SIBK (hemma) | 25 jan, 14:00 |
| 14 nov | VINTERLOTTERIET 2025 |
| 10 nov | KLUBBFESTEN 2025 |
| 8 nov | KLUBBFESTEN – LINDOME IBK |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera