Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lindås-Långasjö FF Lindås-Långasjö FF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lindås-Långasjö FF Lindås-Långasjö FF.
Lindås-Långasjö FF
Följ oss för uppdateringar
Vintern gjorde sig påmind igår på Långasjö IP när snön föll och L-L tog emot Runsten/Möckleby
L-L tar kommandot direkt med stort bollinehav. Det dröjde till ca kvarten innan man började skapa målchanser. Håkansson har ett bra läge som målvakten räddar, Linus kommer nära och en dubbelchans på hörna med först Malm som nickar och Adam som kommer rätt på returen men R/Ms målvakt gör en kanonräddning.
Målet hängde i luften och tillslut kommer det. Alriksson hittar Kim (!) i djupled som i sin tur slår in den till Håkansson som skarvar vidare mot mål. På bortre stolpen står Linus och slår in bollen i öppet mål.
Andra halvlek fortsätter ungefär som den första. L-L har mycket boll och skapar tillräckligt med chanser för att sätta 2-0. Valter kommer nära, Malm har ett stenhårt ribbskott och Hugo har ett bra skott som målvakten räddar. R/M är fysiskt starka och tar varje tillfälle att flytta upp folk vid fasta situationer.
När det återstår 5 minuter får R/M hörna och man flyttar in mycket folk. Hörnan är bra slagen och går via John i mål, L-L vill ha det till gruff på John men domarens signal för frispark kommer aldrig och 1-1 är ett faktum.
Återigen surt att släppa in mål i slutskedet men den här matchen ska L-L stänga tidigare, så länge det "bara" står 1-0 finns alltid chansen.
Nästa helg är L-L spellediga, nästa A-lagsmatch är hemma mot Smedby 16/5.
| Träning | 8 jun, 18:00 |
| Träning | 9 jun, 18:00 |
| Träning | 11 jun, 18:00 |
| Nybro IF (hemma) | 13 jun, 13:00 |
| Träning | 15 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera