Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lerkils IF Ledare
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lerkils IF Ledare.
Ledare
Följ oss för uppdateringar
Denna nyhet berör ALLA lag:
Svenska Fotbollförbundet arbetar just nu med att ta över Övningsbanken samt modulen Övningar och träningspass, som idag finns på Fotbollsportalen hos RF/SISU. Fotbollsportalen som begrepp och webbsida kommer därmed att upphöra.
RF/SISU kommer stänga ner den nuvarande plattformen under januari 2026. Övertagandet innebär att lösningen förs över i befintligt skick till SvFF, utan att du som användare behöver vidta några åtgärder. Alla dina sparade övningar och träningspass följer med.
Det som förändras är att inloggningen från och med den 15 januari 2026 kommer att ske via https://ovningsbanken.svenskfotboll.se/
Viktiga datum
15 december 2025 – nuvarande lösning kopieras och arbetet med flytten till SvFF:s miljö påbörjas.
15 januari 2026 – Övningsbanken öppnar.
Vad innebär det för mig? Du kan använda den nuvarande Övningsbanken som vanligt fram till och med den 14 januari 2026. Observera att konton, övningar och träningspass som skapas mellan 15 december och 14 januari inte kommer att överföras till den nya miljön.
Övertagandet och den fortsatta utvecklingen av verktygen är en viktig del av SvFF:s långsiktiga satsning på digital utveckling inom svensk fotboll.
Lerkils IF
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera