Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lerkils IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lerkils IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Så var det dags för slaget om onsalahalvön del 2. Vi hade ju vunnit det första mötet med 7-0 vilket borgade för att vi skulle få möte ett ytterst revanschsuget Onsala som lärt av misstagen från senast. För vår del handlade mycket om att ta med sig det vi gjorde bra i det senaste mötet och klara av att göra det igen. Vi visste att Onsala är ett spelande lag som vill ta sig fram genom ett finurligt kortpassningsspel så nyckeln låg i att ha ett tätt lag och vara aggressiva när pressen väl sattes in. Vi ställde för dagen upp med en lite nykomponerad uppställning pga skador och jobb men det kändes som en välkomponerad elva. Laget såg ut så här:
Roman
Tobbe Wictor Skårvik Alle
Widengård Ponta
Rosen Mange Blickert
Tim
avb: Billsson Kricke Landen
Matchen börjar lite trevande där båda lagen känner på varandra. Då vi bestämt att backa hem lite i starten har Onsala en hel del boll inledningsvis men utan att skapa några direkta chanser. Inte heller vi gör detta inledningsvis. Efter en stund öppnar dock matchen upp sig och vi börjar få de omställningslägen som vi vill ha. Onsala försöker brodera sig igenom med sitt kortpassningsspel men vi lyckas bryta boll och sätta Mange rättvänd mot deras backlinje. Till en början hittar vi dock inte fram med de avgörande insticken men det känns bara som en tidsfråga innan de riktigt heta chanserna ska komma. I den 25.e minuten kommer också ledningsmålet. Mange får återigen komma rättvänd mot Onsalas backlinje och hittar Tim med ett instick. Fri med målvakten är Tim hur säker som helst och 1-0 är ett faktum. Inte alls ologiskt i det läget. Efter målet har vi en riktigt bra period där vi skapar den ena målchansen efter den andra men det vill sig inte riktigt. Närmast är Ponta när han skjuter ett skott från 25 meter som sniker precis utanför krysset. I den 34.e minuten får istället Onsala en frispark som man gör en snygg variant på med ett överhopp och ett utspel på spelaren som hoppat över bollen. Hans inspel/skott är Roman på men det vill sig inte bättre än att bollen hamnar hos en Onsalaspelare som slår in bollen i det öppna målet. 1-1 där kändes som en kalldusch. Vi reser oss dock omgående och minuten efter hitter Skårvik Rosen med en underbar krossboll. Rosen tar med sig bollen i fart och spelar snett bakåt till Mange som placerar in bollen vid målvaktens bortre stolpe. 2-1 och vi är tillbaka i ledningen igen. Resten av halvleken är jämn med några halvchanser åt båda hållen men ställningen står sig halvleken ut.
I halvtid ändrar vi taktik lite. Vi bestämmer oss för att sätta en högre press och även plocka bort Onsalas duktige defensiva mittfältare i uppspelsfasen. Offensivt känns det bra och här gäller det bara att behålla skärpan i avslutslägena.
Andra halvlek startar vi klart bättre än den första. Tack vara vår höga press kan vi gång på gång vinna bollen på offensiv planhalva och etablera ett rejält tryck. Rosen kommer runt gång på gång på sin högerkant och skapar ständiga farligheter. Onsala lyckas dock med tur och skicklighet att freda sitt mål. Efter 55 minuter får Tim på ett skott som styr på en Onsalaback och ändrar riktning men Onsalas duktige målvakt gör en grym reflexräddning. I den 60.onde minuten får vi en högerhörna som Alle lyrar in och bollen stannar i högen framför mål men en onsalaback kan rensa undan den på mållinjen. Några minuter senare får Tim ett nytt lägen innanför straffområdet men avslutet går tyvärr strax över. Mitt i pressen får dock Onsala en frispark på offensiv planhalva som man lyrar in och i efterspelet efter den avslutar Onsalas forward från nära håll men då kommer Roman upp med en monsterräddning. Matchbilden fortsätter vara sig lik resten av halvleken, vi har spelet på Onsalas planhalva och kommer till många riktigt bra lägen men det vill sig inte riktigt i avslutslägen. Det känns dock inte på något sätt tryggt då Onsala känns farliga i sina omställningar och fasta situationer så man vågar inte andas ut förrän domaren efter 95 minuter äntligen blåser av matchen. Detta betyder att vi tagit vår femte derbyvinst på sex matcher för året och att vi fortsatt leder serien med sex poäng. Segern känns sett till matchbilden klart rättvis men Onsala står upp riktigt bra och kunde med lite tur fått med sig en poäng.
0-1 Tim
1-1
1-2 Mange
+ Det kollektiva försvarsspelet funkar till stora delar prickfritt
+ Tobbe är återigen klockren som ytterback
+ Mange hittar en perfekt yta och gör sin bästa match för hösten
+ Ponta och Widengård kompletterar varandra riktigt bra på mitten
+ Roman står för en superräddning
- Vi är fortfarande för ineffektiva och ska punktera matchen tidigare
Nu laddar vi om för en ny vecka och en ny drabbning. Denna gången mot ett Skrea som i sin senaste match kryssade mot Kvibille.
// PK
| Träning | 1 jun, 18:00 |
| IFK Fjärås (hemma) | 3 jun, 19:00 |
| Träning | 4 jun, 18:00 |
| Hyltebruks IF (borta) | 7 jun, 13:00 |
| Träning | 8 jun, 18:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera