Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lenhovda IF Herrfotboll
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lenhovda IF Herrfotboll.
Herrfotboll
Följ oss för uppdateringar
Hej alla där ute!
Nu har vi inlett den andra delen i vår försäsong. Del två innebär att vi har kommit igång med träningsmatcherna och Toyota Cup (före detta Hyundai cup och smålandscupen). Den ursprungliga planen var att inleda denna del föregående vecka men på grund av sjukdom så tvingades Alstermo/Orrefors ställa in matchen.
Istället inleddes den idag mot Wexiö FK på Fagrabäcks konstgräsplan. Matchen var den första av tre i gruppspelet i Toyota cup. Det slutade tyvärr med en förlust, 3-2 till Wexiö. En enkel sammanfattning skulle vara att Wexiö har bollinnehavet och utnyttjar våra misstag på ett ypperligt sätt. Vi skapar fler farliga lägen än Wexiö (framförallt i första halvlek), men effektiviteten är inte riktigt där ännu. Vi tar ändå taktpinnen genom att Lorik ger oss ledningen i första halvlek genom att han rullar in en retur (hans första mål i a-laget). De gör sedan två mål i första och sedan sitt tredje i andra halvlek. Alexander "Hybris" reducerar för oss, också han via en retur. I slutändan är det en godkänd första match, men för att vinna måste vi ta lärdom av detta och göra det bättre till nästa match.
Ja, nästa match är nästa helg. Vi möter division fem-laget Vederslöv/Dänningelanda IF kommande söndag klockan 14:00 i Hovmantorp. Kommande matcher är följande:
vs Rottne IF söndag 24 mars 11:00 på Fagrabäcks konstgräsplan
vs Åby/Tjureda IF söndag 7 april 16:00 på Hovmantorps IP
Eventuellt kan det tillkomma en match andra helgen i april (fre-sön).
Förhoppningen är att det kommer ett nytt inlägg inom ett par veckor.
Glöm inte att följa oss på Instagram @lenhovdaif_herrfotboll för mer kontinuerliga uppdateringar.
Vi hörs och ses!
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera