Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lagans AIK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lagans AIK.
Lagans AIK
Följ oss för uppdateringar
Sportchefen för LAIKs herrlag Fredrik Nyberg har nöjet att presentera början av årets lagbygge
William Svensson
Skyttekungen var först ut med att förlänga kontraktet inför 2020.
William Svensson som gjorde 26 mål i serien och 3 i kvalspelet var snabbt ut att krita på för nästa säsong.
William är ju en Lagankille som alltid ger sitt yttersta för laget.
Han är född -92 och har många härliga LAIK säsonger framför sig.
Lukas Olssson
Finliraren,måltjuven och grovjobbaren Lukas Olsson klar för spel 2020.
Vår hårdföre vänsterspringare Lukas Olsson visade också sin målfarlighet i år då han sopade in 9 mål, och några av dom glömmer vi aldrig. Hovshaga hemma:)
Lukas är en Lagan grabb som är född 1996.
Morgan Ström
Mittbacksklippan Morgan Ström är klar för spel i LAIK 2020. Morgan som spelat sig in jämte Viktor i mittbackeriet under säsongen har en otrolig inställning, rutin och har sett till att inte så många kommit över bron i år. Morgan kommer att bidra med ett stabilt och hårdfört mittbackspel under 2020 i 3:an. Morgan kom ju till oss inför säsongen 2019 från Agunnaryds IF och har hittat sin plats i omklädningsrummet
Albin Nyberg
Mittfältsmotorn Albin Nyberg klar för spel i div 3 under 2020.
Albin som gått genom ungdoms- organisationen i LAIK och kryddat den med några år i IFK Värnamos akademi har under året växt fram som mittfältsdirigenten med sin fina speluppfattning
Albin är en Lagan grabb som är född 1998.
Neo Carlström
Neo Carlström är klar för spel i LAIK 2020.
Neo som är född 2003 har under Richards träning utvecklats med stora steg under 2019. Neo har alla möjlighter att ta ytterligare steg i sin fotbollsutveckling och vara med i kriget om en plats i 3:an.
Neo är en mittfältare som även kan spela på topp
| F17-19 Träning | 2 jun, 17:15 |
| F15/16-Dam Träning | 2 jun, 17:30 |
| Damer Träning | 2 jun, 17:30 |
| P-11/12/13 IFK Grimslöv (hemma) | 2 jun, 18:00 |
| F15/16-Dam Älmhults IF 2 (borta) | 2 jun, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera