Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Läckeby GoIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Läckeby GoIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Träningsmatch i Nybro emot Flerohopps GoIF!
Läckeby börjar matchen bäst och ser första minuterna piggare ut än sina motståndare.
Första chansen i matchen får dock Flerohopp när Läckeby dräller med bollen, avslutet räddas dock av Jens Bruno, som stod första 45 minuterna, ut till en resultatlös hörna.
Läckeby rullar bollen bra och vågar verkligen rulla den även i trånga lägen och tyvärr sätter man då varandra lite i skiten ibland när man försöker spela sig upp ifrån backlinjen.
Läckebys första målchans kommer efter dryga 10 minuter när Lilian Apithy avslutar med ett skott över efter ett fint Läckeby-anfall.
Anfallet efter hittar "Kevin" fram till Johan "Lelle" Leandersson, som helt på egen hand tar sig förbi 2-3 motståndare innan han enkelt rullar in bollen i mål, 0-1!
Kort därefter skulle det komma en djupledsboll på Albin, som tar löpningen från centralt mittfält, fri med målvakten rullar han bollen i sidled och fristället Vuong "Kevin" Tran som enkelt rullar in bollen i det öppna målet fram till 0-2! Flerohopp, som spelade med mycket hög backlinje ville ha målet bortdömt för offside, men linjedomaren var säker på sin sak.
Efter 2-0-målet gick matchen lite in i "vila" under en period. Inget av lagen skapar direkt några målchanser och det känns lite "avslaget".
Nästa målchans i matchen kommer efter dryga halvtimmen spelad när Lilian hittar en fin djupledsboll till "Kevin", tyvärr får "Kevin" inte ordning på avslutet.
Albin Andersson skulle någon minut senare testa målvakten med ett skott ifrån distans, men målvakten i Flerohopp räddar utan större bekymmer.
I första halvleks slutskede kommer Flerohopps bästa målchans hitills, fri med målvakten skjuter anfallaren bollen i stolpen och bollen rullar längs med mål-linjen in i den andra stolpen innan bollen slås iväg av en Läckeby-försvarare. Linjedomaren (som är fullständigt felplacerad) signalerar märkligt nog för mål, men huvuddomaren dömmer att bollen inte var inne, alltså inget mål.
Flerohopp hinner även få en frispark i väldigt bra läge, strax utanför straffområdet, på stopptid i den första halvleken, men frisparken tar i muren och går ut till en resultatlös hörna.
Läckeby GoIF leder 2-0 i halvtid!
Andra halvlek inleds betydligt sämre av Läckeby och Flerohopp har mer att säga till om.
Flerohopp skulle också få reducera efter att ha varit hetare i andra halvleks inledning. Man får frispark i bra läge, frisparken räddas av Lukas Lundquist, men returen går rakt ut till en Flerohopp-spelare som trycker in reduceringen ifrån nära håll, 1-2.
Läckeby är väldigt nära på att replikera direkt i anfallet efter, fint anfall men Adam Nilssons skott går strax utanför.
Ett par minuter senare slår Adam Nilsson en fin djupledsboll, Flerohopp försöker ställa offside och Lilian är klart offside men struntar i bollen, det gör inte "Kevin". Vuong "Kevin" Tran fri mot målvakten, men väntar in försvararen som jagar honom i ryggen och bribblar bort honom innan han rullar in bollen i mål, snyggt - 1-3!
Resterande del av matchen går i Läckebys regi även om Flerohopp sticker upp någon gång då och då med någon halvchans.
Zebastian Andersson som precis blivit inbytt får direkt två bra skottlägen men tyvärr räddas det ena och det andra går utanför.
Adam Nilsson har sedan två riktigt farliga målchanser, det enda skottet utanför och de andra kräver en kanonräddning ifrån Flerohopps målvakt.
Det som hängt i luften ett tar händer när Adam NIlsson får en djupledsboll, framför mål står "Kevin" som den måltjuv han är, passningen är perfekt slagen av Adam och Vuong "Kevin" Tran gör hattrick, 1-4!
Med drygt 10 minuter kvar av matchen får Lilian en djupledsboll, han tar sig in med bollen i straffområdet och får en rejäl tryckare i sidan, straff och utvisning på Flerohopp-spelaren.
Adam Nilsson kliver fram för att ta hand om straffen och rullar kallt in bollen, 1-5!
Sista 10 minuterna av matchen byter lagen lite halvchanser med varandra utan att öka på målskörden.
Matchen slutar med en klart rättvis Läckeby-seger - 5-1!
Målskyttar:
0-1, Johan "Lelle" Leandersson (10)
0-2, Vuong "Kevin" Tran (12)
1-2, ? (54)
1-3, Vuong "Kevin" Tran (56)
1-4, Vuong "Kevin" Tran (75)
1-5, Adam Nilsson (82) (straff)
Gult kort:
Albin Andersson
Matchens lirare:
Adam Nilsson
Kommentar ifrån tränare Peter Engman:
" - Mycket bra match av oss här med många spelare som gör väldigt bra prestationer! Vi rullar boll fint och hittar mycket ytor bakom deras backlinje, perfekt! Vi fortsätter skapa mycket målchanser och borde även i denna matchen gjort ett par mål till, perfekt! Defensivt ser det stabilt ut, trots flera olika mittbacks-konstellationer och vi släpper till få riktigt klara målchanser sett över 90 minuter, perfekt! Ska man nämna något negativt är det väl att vi ibland försöker spela lite för snyggt, lite för svårt och lite övermodigt ibland, vilket leder till de flesta målchanser som Flerohopp faktiskt skapar. På det hela taget är jag väldigt nöjd med matchen och det känns som vi är redo för derbyt emot Rockneby IK! "
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera