Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Läckeby GoIF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Läckeby GoIF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Derby här mellan IFK Kåremo och Läckeby GoIF i den femte omgången av Division 6 Oskarshamn.
Matchen börjar väldigt tillknäppt och chansfattigt. Kåremo har ett skott en bit utanför efter 5 minuter, annars händer egentligen ingenting under matchens första 20 minuter. Läckeby får inte igång sitt spel riktigt och det blir mer ett krigande gulsvart lag än ett spelande.
IFK Kåremo skulle ta ledningen efter 26 minuter i en då väldigt jämn tillställning. Skott utanför straffområdet som dimper ner bakom en möjligtvis lite "solen i ögonen-påverkad" Jens Bruno i Läckebys mål, 1-0.
Ett par minuter senare är Läckeby väldigt nära att kvittera när Anton Svensson hittar Zebastian Andersson snett inåt bakåt, skottet räddas på mål-linjen och returen skjuts utanför av Johan Leandersson.
Inte mycket skönspel under första 45 minuterna, i en första halvlek som slutar 1-0.
Direkt i andra halvlek får IFK Kåremo hörna, efter hörnan når bollen ut till en Kåremo-spelare som trycker upp bollen otagbart rakt upp i krysset, DRÖMMÅL, 2-0.
Nu börjar Läckeby slå längre bollar och skapa målchanser till följd av det.
Mycket fin fotparad av Kåremos målvakt när "Kevin" är fri och Johan Leandersson skjuter direkt efter straxt över.
Adam Nilsson är nästa spelare att vara nära i vad som nu är en chanskavalkad i en helt Läckeby-dominerad match. Kåremos målvakt bjuder på ännu en kvalificerad räddning när Adams skott räddas.
Kåremo ser nu stressade ut och rensar så fort det får möjlighet bort bollen så långt ifrån eget mål som möjligt.
En Kåremo försvarare slår hem bollen, i en liten tilltrasslad situation, till sin målvakt som tar upp bollen, indirekt frispark en meter in i Kåremos straffområde. Medans Kåremo-spelarna står å pratar med domaren och varandra, samt tänker på annat slår Johan Leandersson en snabb passning till Anton Svensson som rullar in bollen i det öppna målet, påpassligt och reucerat, 2-1.
Jakten på kvittering är i full gång och det känns farligt i mer eller mindre varje anfall för Läckeby. Blockerade skott, skott utanför å över, ett gäng hörnor, ett par fina räddningar av Kåremos målvakt och Kåremo räddar även bollen på sin mål-linje när Läckeby är nära att kvittera vid massvis av tillfällen.
Kvitteringen skulle tillslut förlösande komma när "Kevin" får skottläge utanför straffområdet, skottet går in i det bottre hörnet och rättvist var matchen kvitterad, 2-2.
Men direkt på avspark får Kåremo ett skottläge från långt håll, första anfallet dom haft i den andra halvleken mer eller mindre, bollen sitter högt upp över Jens Bruno, 3-2.
Ny kvitteringsjakt inleds!
Anton Svensson får en hög boll i djupled, lobbar bollen över den utrusande Kåremo-målvakten, men strax innan mål-linjen slås bollen bort av en Kåremo-försvarare.
Det är nu riktigt tung Läckeby press och med tanke på att en spelare i Kåremo låg skadad länge, så vet Läckeby om att det finns tid att spela på trots att 90 minuter nu är passerade. Boll efter boll slås upp, men Kåremo lyckas freda sitt mål trots tung press ifrån Läckeby.
I den 97:e minuten hittar Johan Leandersson fram till Anton Svensson som skjuter in bollen ifrån snäv vinkel, kvitterat igen, 3-3.
Men det skulle INTE sluta oavgjort!
Bollen slås upp igen emot Kåremos straffområde, Anton Svensson slår in bollen i straffområdet från kanten och den inhoppande högerbacken Johannes Oscarsson tar en mega-löpning in i straffområdet och forcerar in bollen i mål, 3-4 och vilt Läckeby-jubel!
Ett fullständigt galet derby mellan IFK Kåremo och Läckeby GoIF slutar tillslut med seger för Läckeby med 4-3!
Målskyttar:
1-0, Arian Brahimi (26)
2-0, ? (47)
2-1, Anton Svensson (57)
2-2, Vuong "Kevin" Tran (80)
3-2, Mustafa Al-Dablawi (81)
3-3, Anton Svensson (90+7)
3-4, Johannes Oscarsson (90+9)
Gult kort:
David "Kennet" Karlsson.
Matchens lirare:
Anton Svensson
Kommentar ifrån tränaren Peter Engman:
" - Vilken jävla match! Vi försöker inledningvis rulla och spela fin fotboll men det funkar inte alls idag. Vi ligger under i halvtid och bestämde därför att vi ska slå längre bollar eftersom spelet inte riktigt ville infinna sig idag, det funkade mycket bättre! Trots 0-2 i röven direkt i andra halvlek ger vi inte upp utan fortsätter kriga för varandra och slå det längre bollarna vi pratade om i paus. Vi skapar massvis med målchanser och deras målvakt räddar dom LÄNGE med stuntals helt otroliga räddningar! Tillslut reducerar vi iallafall och sen kvitterar vi också, vilket i det läget var otroligt rättvist! När Kåremo minuten efter sedan gör 3-2 trodde jag knappt mina ögon. Men trots nytt underläge fortsätter vi kriga och slita för varandra och vi löser uppgiften med två snabba mål i slutet av matchen! Jag är galet imponerad av samtliga på banan i gul tröja för att vi löser detta trots att vi egentligen gör en ganska dålig match spelmässigt! Segersprånget ner emot hörnflaggan, när vi gör 4-3 i 9:e övertidsminuten, kändes otroligt skönt! Rättvis seger sett över 90 minuter! "
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera