Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lidingö SK Handboll Damer A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lidingö SK Handboll Damer A.
Damer A
Följ oss för uppdateringar
Lidingö SK - Borlänge HK
Helgens sista match stod Borlänges JSM-lag (F18) för motståndet.
Matchen inleddes med offensivt försvar (3-2-1) från båda lagen. Det var målsnålt, Borlänge ledde med 2-4 efter 12 minuter in i matchen. Lidingö tar timeout och det resulterar i att Borlänge får två stycken utvisningar efter varandra. Lidingö kämpar på och leder efter 16 minuter med 5-4. Borlänge hittar in till M6 flertalet gånger och Lidingö gör en del tekniska fel. Det resulterar att ställningen i halvtid är 12-9 Lidingö.
Båda lagen fortsätter att spela offensivt försvarspel i andra halvlek. Det blir en del tekniska fel för båda lagen som också varvades med lite kontringar. Efter 15 minuter leder Borlänge med 19-22. Sen kommer en period med utvisningar som drabbar båda lagen men Lidingö spelar upp sig till 21-22. Tröttheten av att spelat 3 matcher är tydlig för Lidingö men tjejerna kämpa på, tyvärr blev det förlust i sista matchen med 22-24.
Kul oxå att Maja spelar efter sin skada.
Matchens Virablåtira går till Agnes "Bollnäs" Ahlström.
Tack Borlänge för bra motstånd!
Nu tackar vi Bollnäs och alla som hejat på oss och åker hem med 3 vinster och en förlust. Vi tränar på kommande veckor och laddar upp för nästa träningsmatch som vi har tisdag 26/9 mot Bolton på hemmaplan.
Kajs tankar efter helgen:
Helgen i Bollnäs har varit riktigt bra , 4 matcher var av vi vunnit 3 och förlorade 1 mot Borlänge.
Vi började på fredagskvällen mot Alfta div 2, 33-21.
Sedan efter en bra frukost på hotellet så åkte vi till hallen igen. Dagens första motstånd var Härnösand div1 , även den här matchen vinns med 30-17.
Efter en lunch i hallen så är det dax att byta hall till Arbrås sporthall för match mot ett satsandet Arbrå , det som vi tycker är det bästa motståndet. Det blir en fysisk match i högt tempo, riktigt roligt även här står vi som vinnare 31-23.
Jag tror att vi var lite nöjda, för på söndag fm när vi ska möta Borlänge så får vi inte till försvarsspelet vilket gör att våra målvakter får det jobbigt förlust 22-24
Men i det stora hela är vi ganska nöjda.
Tack till Alfta för ett bra jobb.
Och ett stort tack till familjen Ahlström som fixat kanon buffé och lekar.
Träningsmatch mot IK Bolton | 26 sep, 20:00 |
Träning | 28 sep, 19:15 |
Täby HBK Dam (borta) | 1 okt, 16:00 |
Träning | 2 okt, 19:15 |
Träning | 3 okt, 18:30 |
Ni var grymma tjejer ❤️💙Tack för en underhållande helg & att ni sänder live🙏
RapporteraMen snart får man sitta i Gångsätra hallen igen efter 3 år😊
Rapportera