Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lidingö SK Handboll Herrar A+U
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lidingö SK Handboll Herrar A+U.
Herrar A+U
Följ oss för uppdateringar
Tåget håller på att lämna stationen i dubbel bemärkelse. Resan kunde börjat bättre när SJ ställer in tåget till Härnösand och jakten på en alternativ resväg börjar. Trots detta hinder lyckades laget organisera två minibussar för att fortsätta sin resa. Drömmen om division 1 spel nästa säsong verkar också lämna perrongen ?
Bortamatcher i Norrland är alltid en utmaning. En lång resa och en stor entusiastisk hemmapublik mötte Lidingö SK när Brännan HF stod för motståndet.
Matchen började med Lidingö SK i förarsätet, med ett solitt försvar och en effektiv offensiv som gav Lidingö en bekväm ledning med sju mål efter drygt femton minuters spel. Med endast fem insläppta efter sjutton minuter visade lagets försvar upp en imponerande prestation. Men vid ställningen 7-14 och tjugo minuter in i matchen börjar Brännan HF att vakna till liv. De sista tio minuterna i första halvlek vinner Brännan HF med 9-1. Brännan går till pausledning (HT 16-15).
Den andra halvleken fortsatte i samma negativa ton som den första avslutades. Brännan vinner den första tio minuterna med 6-1 och uppförsbacken är total. Lidingö SK försöker samla kraft och kämpar sig tillbaka i matchen men kommer inte närmare än ett tvåmålsunderläge. En utvisning i slutet på matchen sätter punkt för alla möjligheter att komma ikapp. Lidingö SKs säsong ska inte sammanfattas ännu, men för att det ska bli spel i högre serier behövs en högre lägsta nivå. När Lidingö SK spelar på topp finns det inga hinder.
Matchens lirare priset gick till Oskar Nilsson.
Nästa match är söndagen den 25 februari kl 16:00 i Sjöfruhallen mot Gimonäs Umeå IF.
Oskar Nilsson 11, David Rimbe 4, Erik Johanson 3, Carl Sundelin 3, Jacob Rimbe 3, Matteus Karlqvist 1 och Erik Brismar 1
Foto från tidigare match: Matthew Tipple
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera