Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lagan IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lagan IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Lagan IBK B – Ryds SK A 7 – 4 ( 1-2, 3-2, 3-0 ) Skott: 27-18
Saloondörrarna slogs upp på vid gavel på Sunnerbohallen fredagen 4/2. Därinne kunde man skymta allsköns medikamenter såsom kaffe, choklad och chips bakom bardisken. En bar som sköttes av den legendariska sheriffen Ville som numera öppnat eget på äldre dar när hästryggen och jagandet med pipa i munnen blivit för jobbigt. Pickadoller av alla de slag hängde utmed byxlinningen på både spelare och publik när de kom. Sammantaget levererade de en stämning precis som den som infann sig när Robban stoppade i sina VHS-band i smyg i Vittaryd för att titta på klassisk Västernfilm. Plötsligt i den annars så lugna saloonen uppstod ett bråk om, hör och häpna!, en haj. Det var det några hetsporrar ur det lokala gänget av cowboys från Lagan som utmanade ett gäng cowboys från Ryd om vilken som ägde rätten till en haj i sjön Hönshyltefjorden. Det självspelande pianot i saloonen satte igång och spela intro till bataljen och sedan så var slaget igång. Ett intro som förresten bestod i en countryversion av Accepts ”Fast as a shark”. När båda sidor hade mönstrat upp sitt manskap för en riktig saloonbatalj så hade ryktet nått lagens långa arm så in genom dörren stegade sheriff Hjelm och hans assisterande Helgesson in med barsk uppsyn, nypolerad stjärna och med ett tydligt budskap: ”Ska det bli en pickadollfight vill vi vara med på ett hörn och styra upp det”.
Fighten hade just börjat , 01:48, då det small till bakom Felix Sjöberg som stod och skulle försvara Lagans färger längs bak. Robban som stod på ett bord lite längre bort kallade till sig dagens specialvapen i form av ”den Gode, den Onde, den Fule” vilken han fått inspiration av tidigare under dagen. Nu satte Rydh, Ronkan och Koffe av i högsta fart och kunde efter 08:42 kvittera. Målet gjordes av för dagen mannen med det mest lämpade namnet att sänka Ryd nämligen David Rydh! Ryds var dock inget lätt nöt att knäcka och hade gett sig den på att ha en helkväll i saloonen för sig själva vid vinst så de gjorde 1-2 efter 14:42.
Andra perioden satte igång och Lagans minderåring, Måns, som hade fått smusslats in på saloonen fick tag i bollen och satte dit den till 2-2 efter 03:16. Vår egen Billie the Kid blev 10cm längre vilket var bra då han synades av sherifferna Hjelm och Helgesson som hade en överläggning om han verkligen fick vara på ett sådant här glädjehus. Kort därefter var det den livsfarlige och ettrige cowboyen från Ekebacken August som fick en genial passning av Emil Johansson och satte in ett kliniskt avslut till 3-2 efter 05:54. Robban stod där i båset och skrek:”Häng dom högt” som värsta Clintan. Tyvärr så var inte Ryds i snaran ännu utan kom tillbaka och kvitterade till 3-3 11:11 och kunde sedan göra 3-4 efter 12:36. Innan perioden var över och det var dags för lite whiskey i baren så passade Ronkan på att göra 4-4 på pass från Rydh.
Sista akten började på bästa sätt när Ronkan återigen gjorde mål som innebar 5-4 efter 00:56. Därefter veknade Ryds. Benen började dallra, de blev mer och mer slokörade och ängslan lyste i deras glansiga pupiller. Koffe utökade till 6-4 då klockan stannade på 07:40 och sedan spädde Ludde Krafth på till 7-4 efter 09:35. Resten av denna fredagsbatalj och uppgörelse om hajen blev en lugn och stillsam sådan. Lika stillsam som en söndagsritt på prärien.
Kvällens extra duktiga revolvermän blev och erhåller en varsin VHS-kasett med passande titel.
3 plus: Ronkan, Rydh och Koffe: Kommer med sin rutin från A-laget och är sådär avgörande i spelet som de ska vara och är hur trevliga i gruppen som helst. Ett självklart val att ge dem Clintans grymma ”Den Gode, den Onde, den Fule”
2 plus: Albin Axelsson som i sin comeback i laget fick gå ner på en ovan backplats och skötte det perfekt och visar med sitt hjärta hur mycket han vill detta. Han får Clintans ”Mannen med oxpiskan”
1 plus: August Åhman för sitt evinnerliga driv i steget och slit. Ger sig aldrig och går in i duellerna med inställning likt Cllintan i ”Häng dom högt”.
/ Lillis
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera