Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Lagan IBK A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Lagan IBK A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Öjaby sport IBK A – Lagan IBK B 14 – 1 ( 4-0, 4-0, 6-1 )
”??????????????? hoshiah-na Rädda oss!, Kom med hjälp! ”
De fromma och högkyrkliga ledarna och spelarna i bortalaget blev mer och mer desperata i sin kamp mot att betvinga de demoner som befann sig på planen i form av vitklädda romerska soldater iklädda för dagen Öjabys vitsvarta matchställ Samtidigt rörde sig två överstepräster i rosa skrud på plan som skulle se till att lag och ordning efterlevdes i den lilla byn runt öarna. Sången och klagoropen bara ökade i styrka under 60 minuters tid men inget hjälpte. De vitklädda soldaterna från Öjaby drog sina svärd i form av klubbor och slog ned detta första uppror och översteprästerna i rosa jublade och gjorde allt i sin makt för att hjälpa till att ingen ny frälsare från Lagantrakten skulle nå position i världshistorien som anstiftare till en ny religion. Adventstid var i ankommande men frälsarens ankomst skulle vänta på sig till söndag tyvärr.
Seriefinal i div.4 då ettan och efter fem raka segrar, Öjaby A, skulle ställas mot trean i tabellen, Lagan IBK B. Skyttekungsledande Gustaf Sandberg i hemmalaget mot Laganförsvaret. Två rosa domare med pipa i munnen och röda kort i fickan mot välkammande och lugna ledare bakom sina spelare i respektive lag. Vart skulle denna batalj ta vägen? Det blev en match med ett riktigt bra Öjaby. Ett lag som är för bra för div.4 och som har seriens mest lovande spelare som ingen förstår varför han inte lämnar för ett lag högre upp i seriesystemet. Det blev också en match där domarna trots en överlägsen vinst för hemmalaget, som inte var något att säga emot, kom att stå i centrum. Helt otroligt egentligen. De tog så många mystiska beslut under matchens inledning att det blev irriterat på plan ju längre matchen led särskilt när bara bortalaget drabbades av straff och utvisningar som ingen såg.
1-0 03:17
2-0 10:37
3-0 14:38
4-0 19:37
5-0 05:15
6-0 08:38 Straffmål. Var det någon i hela församlingen som förstod hur i hela friden det kunde bli straff där? Däremot oerhört snygg straff av Gustaf Sandberg, som gjorde 8+1 i matchen, i krysset bakom Olle.
7-0 18:18
8-0 19:16
04:26 utv.Lagan Valle Katastrof av översteprästeprästerna.
9-0 05:43
05:43 utv. 2+10 osportsligt uppträdande ledare Lagan IBK ledare
10-0 06:03
07:12 utv. Malte
11-0 08:58
12-0 11:05
13-0 11:38
14-0 13:07
14-1 14:03 Albin Svanholm ass. Valle Bodi. Äntligen kunde vi få sätta dit en boll bakom Öjabys duktiga målvakt som räddat många av våra lägen under kvällen.
19:07 utv.Öjaby
Jag kände mig helt matt efteråt och kunde först under söndagen sätta mig ner och skriva ner lite tankar kring matchen. Nu lägger vi detta bakom oss och ser fram emot nästa helgs match mot Alvesta A och Lagan IBK:s julbord.
Som vanligt vill jag dela ut tre matchens lirare och denna gång i form av adventsljus.
3 st ljus August Åhman: Jobbade och slet och skapade chanser hela matchen igenom från sin centerposition. Klart bäst för dagen.
2 st ljus Nicklas Fritz-Crone: Var på hugget hela matchen och vaskade fram flera målchanser genom sitt driv i steget.
1 st ljus Olle Schmidt: Trots sin ungdom vek han aldrig en tum i sargduellerna trots att han hela tiden hade domarna emot sig och skulle fått minst två utvisningar med sig.
/ Lillis
Inga kommande aktiviteter
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera