Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
KIF visade från början att man ville vinna matchen mot Veddige och började i högt tempo och dom fina anfallen avlöste varandra!
Efter några minuters spel så skapade KIF en hörna som Solheim slog till en framstormande Albin som nickade in 1-0.
2-0 kom några minuter senare denna gång var det Anton som spelade fram Eric som hade kommit upp bra i banan från sin högerbacksplats och kunde bredsida in tvåan.
Veddige kunde dock reducera efter en märklig nick som gick över Grote och in i mål.
KIF kunde dock öka sin ledning till 3-1 nästan direkt efter avspark, även denna gång så var det Albin som höll sig framme!
allt detta hände dom första 20 minuterna av dom flesta på läktaren trodde i matchen var avgjord.
Men Veddige ville nått helt annat och kunde göra sitt andra mål innan halvleken var slut.
Första 20 minuterna i andra halvlek så var Kungsbackas fina spel från första helt borta och Veddige kunde både kvittera och ta ledningen innan KIF tog tag i matchen igen.
KIF började trycka på genom att gå ner på en trebackslinje och tre forwards vilket gav utdelning genom en fin slagen hörna av Thorbjörnsson.
KIF ville verkligen vinna matchen och fortsatte med sitt 3 manna anfall (1 poäng kan ju kvitta).
Så när några minuter återstår så kunde Haik mycket snyggt göra det viktiga 5-4 målet som även blev slutresultat.
En stor eloge till hela laget som inte gav upp utan verkligen ville vinna matchen.
Kul att vi gör många mål, visserligen släpper vi in 4 också men jag måste säga att jag har nog inte sett 4 sådana konstiga mål under en match tidigare.
Grote får väl ta på sig det första men dom andra kan han inte göra nått åt.
| Arvidstorps IK (hemma) | 3 okt, 14:00 |
| Särö Kullavik IF (hemma) | 16 okt, 19:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera