Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Imorgon lördag är det dags för Derby mot IFK Fjärås!
Hemmalaget har inför denna säsong sett om sitt hus med en hög numrär nya spelare där kanske Oliver Nåfors är den mest namnkunniga. En mycket snabb och avig ytterforward som spelat i Onsala BK ett antal säsonger, samt en halv säsong i KIF dessförinnan. Nu är han i röd dress och är en målfarlig attraktion med fin speed som vi får ha koll på.
Men, man har också tappat ett antal "tunga" spelare, så exakt vart hemmalaget står denna säsong får framtiden utvisa. Man har börjat med att kryssa (1-1) mot Leikin samt en förlust här senast mot ett taggat Derome/Åskloster (0-2).
Man lär vara rejält revanschsugna efter den matchen.
Vi själva kommer från en mycket trevlig match senast mot Böljan (vinst 2-0) och veckan har sett fin ut.
Killarna gick på gräs i tisdags och underlaget såhär års inbjuder ju inte direkt till tiki-taka fotboll, och utan att ha skådat Ögärdets gräsyta i sömmarna, så kan vi nog räkna med ett chansartat spel för båda lagen.
Vi har alla spelare tillgängliga sånär som på en avstängd Alex Näsholm som fick synat dubbla kort senast.
Hur vår tränare väljer att mönstra startelvan släpper vi först kl 14 på Instagram.
Matchen börjar kl 15:00, imorgon lördag, på Ögärdet i Fjärås.
Välkomna!
| IF Leikin (borta) | 6 jun, 14:00 |
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| Träning | 9 jun, 18:30 |
| IFK Fjärås (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
| 29 maj | Matchdag på Tingbergsvallen! |
| 28 maj | Ny adress för Kungsbacka IF |
| 17 apr | Nu öppnar vi Tingbergets minigolf! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera