Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
Kungsbacka IF - Galtabäcks BK 3-0 (1-0)
Match nummer två mot Galtabäck denna veckan. Förra spelades i stark sommarsol och på stenhårt underlag. Kvällens match genomfördes på en mycket välansad Tingbergsvall (tumme upp till Fritid) och ett strilande regn gav andra förutsättningar, för båda lagen.
Gästerna kom med en lite ändrad laguppställning, dels 3-4 nya spelare samt omkastade postioner på en del andra nyckelspelare. Vi ställde upp med samma startelva som i tisdags.
Matchen inleddes med ett kännande på varandra (det var ju trots allt tre dagar sedan vi sågs...) spelet flöt fram och åter utan några direkta chanser. En av få chanser skapade Alex Näsholm som skickar in ett inlägg till David Petersson i minut 20, men nicken gick utanför.
Men nickmål skulle det bli. En perfekt hörna av Malte Myllys gav Lukas Gustafsson läge att säkert knoppa in 1-0 i minut 26. I övrigt är första halvlek inte mycket att skriva hem om. Närkamper och långbollar får summera.
Andra halvlek
Nu var det intressant att se hur orken skulle stå sig i de båda lagen. I tisdags tappade Galtabäck farten betänkligt efter 10 minuter. Men idag var det ett mer spelande, mer kämpande lag som besökte oss, var känslan på "pressläktaren".
Min 48: Magnus Berglöf i vårt mål räddar, och skjuter snabbt ut bollen till Alex Näsholm som kom helt fri och sköt.
Min 53: inkast till Kebba Njie som vände o sköt, strax utanför.
Nu blev det mer Galtabäck. Ytorna börja öppna upp sig och gästerna var hetare över hela plan under en 10-min period.
Men så i 67:e minuten bryter Ola Ajose i vårt försvar, slår en långboll till Victor Martinsson som i en het duell med försvararen kommer loss och är fri från 20m, utrusande målvakt gör sig stor varpå Victor trycker in en bredsida mellan benen, 2-0!! Mycket snyggt och kyligt agerande av Victor.
Nu kändes matchen mer eller mindre avgjorde. Diverse byten företogs i båda lagen, bl.a. kom Markus Kairouz in och fick till en fin assist till Victor M som tryckte upp bollen i krysset, 3-0 med bara fem minuter kvar.
En väl genomfröd match, speciellt i andra halvlek då variationen på långt vs kort spel var tydligare och gav både ytor och frukt.
En laginsats, där målvakt Magnus Berglöf håller nollan, Victor Martinsson gör två mål (igen) och Malte Myllys står för en bra insats i backlinjen.
//tm
| Träning | 8 jun, 18:30 |
| IFK Fjärås (borta) | 9 jun, 19:00 |
| Träning | 11 jun, 18:30 |
| Ullareds IK (hemma) | 14 jun, 13:00 |
| Träning | 15 jun, 18:30 |
| 29 maj | Matchdag på Tingbergsvallen! |
| 28 maj | Ny adress för Kungsbacka IF |
| 17 apr | Nu öppnar vi Tingbergets minigolf! |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera