Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kungsbacka IF Herr A
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kungsbacka IF Herr A.
Herr A
Följ oss för uppdateringar
På söndag styrs färden söderut mot Halmstad. Dags för ett möte med det anrika nuvarande topplaget IF Leikin!
Föreningen bildades redan 1928 med det intressanta namnet Fyllebro FF. Efter ett par namnbyten blev det till slut IF Leikin. Vars namn är hämtat från fornnordiskan och betyder "Ärlig, Arbetssam o Framgångsrik". Ett namn som förpliktigar med andra ord.
Leikin hade radat upp fem segrar och en oavgjord, före resan till Fjärås förra helgen. Exakt vad som hände där och då låter vi vara osagt, men hem fick de åka med en svidande 0-7-förlust, och därmed var den fina nollan i förlustraden raderad.
Med ovan sagt lär vi möta ett mycket revanschsuget lag.
Lagets skyttekung heter Alen Hardaga som redan gjort 6 mål efter 7 omgångar.
Vi själva har tränat bra i veckan, trots tropisk värme har killarna o ledarstaben kämpat på bra. Även här bör en stor dos revanschlusta finnas efter förra helgen.
Vi kommer mönstra en ganska ny laguppställning mot bakgrund av de röda kort som samlades in i förra matchen, samt en del skador. Nu har vi dock en väl tränande trupp och det blir upp till dem som nu får chansen att verkligen förvalta den på bästa vis.
Matchen spelas som sagt på söndag, avspark kl.14:00.
Dock är det i skrivande stund oklart vart den skall spelas. Pga torkan har Halmstad kommun infört vattningsförbud, vilket gjort många gräsplaner obrukbara. Troligtvis spelas matchen på konstgräs, men inget klart i skrivande stund.
Mer info följer här på hemsidan för alla er som kommer ta er till Halmstad på söndag.
| 24 jun | KIF Merchandise |
| 29 maj | Matchdag på Tingbergsvallen! |
| 28 maj | Ny adress för Kungsbacka IF |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera