Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kumla IBK A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kumla IBK A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
En solig lagom kall lördag i november spenderar man bäst med att lira innebandy, det är sen gammalt. För oss blir det en resa i buss med Lets go by buss till de djupa Värmlandsskogarna, denna gång för att möta Arvikas bidrag till serien, Dotteviks IF.
Ett Dottevik som så här långt gjort det bra i serien och samlat ihop 12p precis som vi.
Dessvärre har vi lite olustiga minnen från förra gången vi mötte dem i Arvika. Trots att vi hade ledning 3-6 med 8min kvar av matchen så lyckades de vända o vinna med 8-6. Huvaligen, det ger fortfarande olustkänslor och kalla kårar i kroppen.
Vi ankommer som vanligt exakt i tid, tar en snabb solopromenad och startar laddningen, lite lagom hög musik och riskbruk av hårprodukter, nu lirar vi
Period 1: Det är ganska omgående vi som tar tag i taktpinnen, hemmalaget backar hem och försöker stänga sin zon men redan I sitt 1:a byte för dagen så bestämmer sig Ellen H för att ta närmsta vägen in i slott och stänker in 0-1 efter 47sek, Vilken smakstart.
Fortsättningsvis är det vi som håller i taktpinnen även om hemmalaget kommer i sporadiska anfall. Det är bud på både 2 o 3 mål för oss och därför kommer hemmakvitteringen efter 7:42 som en blixt från klar himmel, keeper Agnes måste varit lite skymd för det är lite av ett höstlöv som letar sig in i maskorna. Nåja, bara o pumpa på.
17 sekunder senare drar hemmalaget på sig en utvisning men vi kan inte utnyttja läget, istället får vi vänta tills 16:45 då cap Jönsson snyggt spelar fram skytteligaledaren Maja AE och 1-2 är ett faktum.
Hemmalaget hinner dra på sig ännu en utvisning i slutet av perioden men inget mer mål innan paus.
Skotten 8-12 i vår favör.
Period 2: Inte så mycket att vrida på inför mittperioden, några smådetaljer men i det stora hela så handlar det om att gå ut med mycket energi och kämpaglöd, och det gör vi verkligen.
Nu har firma Sköld/Tångring fått sin arbetsorder och tänker sig jobba på beting, häng med här.
1:42 Jonna T levererar boll till Elin S, 1-3
5:25 är de igång igen och Elin gör sitt 2:a, 1-4.
9:32 passar cap Jönsson på att sticka emellan med leverans till Emma N som nätar 1-5.
10:27 checkar firma Sköld/Tångring av rutan det står hat-trick, 1-6, Bra jobbat. Hemmalaget tar TO.
Det bjuds kanske inte riktigt på samma ytor efter TO och vid 12:14 så får vi en möjlighet att träna boxplay.
Vi är bra i box-play och det är faktiskt nära att vi utökar när Linnea J kan bryta och får ett läge, tyvärr går skottet tätt utanför men Linnea får lite revansch med 11 sek kvar av perioden då hon hittar in till Maja AE som sätter sitt andra till 1-7.
En fantastisk period av oss där skottstatistiken 10-10 känns smickrande för Dottevik.
Period 3: Nu ska vi in och stänga ner matchen helt o hållet genom att göra vår bästa period samtidigt som vi ska vara ödmjuka inför uppgiften.
Det gäller att fortsätta nöta på med det som vi kommit överens om inför matchen, och det gör vi.
3:59 passar Elin S på att göra sitt 4:e mål och utöka till 1-8 assisterad av Isabel H
10 min in i perioden så plockar vi in världens bästa inhoppare, Maja F, som sin vana trogen och i sitt första byte vänder runt och nätar 1-9 via bortre stolpen.
Nu kanske vi tappar lite ödmjukhet och hemmalaget får möjlighet att reducera till 2-9 efter 11:24.
Vi tar några djupa andetag, en 1-2-3 KUMLA och tar åter tag I matchen.
14:10 syndar hemmalaget till sig sin tredje utvisning, och tillslut så gör vi även ett mål i Power Play, Jonna T med sin 4:e assist sätter upp cap Jönsson som kan peta in en egenretur till 2-10, 15:52.
Och tänk vilken fin avslutning på en väl genomförd match när Isabel H får avsluta målskyttet genom att sätta dit sitt 1:a Div.1 mål fram till 2-11 med 16:37 på matchklockan.
En oerhört stabil insats av Kumlalaget och en oerhört skön hemresa till Närkeslätta.
Skotten 10-15 och totalt 28-37.
Matchvärden utsåg välförtjänt Elin Sköld till matchens lirare och en hemlig men kompetent jury krönte Emma Nyberg till Kumla-king, men i en sån här match förtjänar många beröm.
Kumlas mål: Elin Sköld 4, Maja Andersson Elf 2, Ellen Hasselgren, Emma Nyberg, Maja Frid, Stina Jönsson, Isabel Hedblom 1 mål var.
Vår orädde och mycket nöjda ledare har följande att kommentera
-”Vilken ketchupeffekt i en av på pappret svåraste bortamatcherna. Dottervik hade innan denna match släppt in minst mål i serien fast de mött väldigt bra lag”
-”Tidigare i år har vi haft en förstafemma som levererat, men idag har vi tre femmor som gör mål, varav tredje femman gör fem mål och då blir vi svårslagna. Extra plus denna afton till Elin Sköld, Jonna Tångring och till vår juniorback Isabell Hedblom som gör sitt första mål för säsongen”
Nya ödmjuka tag nästa helg då det är derby borta mot Lillån.
| Styrelsemöte | 23 nov, 18:00 |
| Träning | 24 nov, 19:30 |
| Träning | 26 nov, 19:30 |
| Träning | 27 nov, 19:15 |
| Träning | 1 dec, 19:30 |
Grymt jobbat tjejer💪💪💙
RapporteraRapportera