Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Edvin Sundström heter senaste tillskottet till Kinnas seniortrupp. Edvin kommer närmast från spel i Kronäng och deras div 5 lag. Edvin började sin fotbollsbana i Byttorp för stt vid 13 års ålder hamna Sjömarken och dess duktiga -03 lag. När det var dax att ta steget till seniorfotbollen blev det Kronäng som klubbadress och mitt i den sejouren lite Collegefotboll i USA.
Välkommen till Kinna Edvin, berätta gärna lite om dig själv och din fotboll"
"Jag är 19 år gammal, 20 i höst, från Borås och skall precis börja första året på industriell ekonomi på Högskolan i Borås. Uppvuxen med längdskidor och löpning men fastnade tidigt för fotbollen. Som person är jag ambitiös och skulle säga att min disciplin och vilja att alltid ge allt är min största styrka.
Har på seniornivå bara representerat Kronäng här i Sverige, men var i höstas iväg på college och hann med en säsong där med fotbollslaget i USA juli-december. Därefter återrvände jag till Kronäng och spelade vårsäsongen där innan jag fick upp ögonen för Kinna."
Du har ju tränat med oss en period nu, intryck och hur kom det sig att valet för för Kinna?
"Pep som jag känner sedan tidigare genom jobb på samma skola hade riktigt bra saker att berätta om Kinna IF och efter att ha pratat med ledarna och testat på träningar samt lägret i Båstad kändes KiIF klockrent. Jag fick ett proffsigt intryck av föreningen, en seriös grupp med skicklig ledarstab och god gemenskap imponerade ordentligt." Edvin fortsätter. "Jag tror verkligen att jag kan utvecklas och trivas här. Föreningen betyder mycket för många som bor i Kinna och det vägde också in, det är en riktigt bra gemenskap här."
Till sist, hösten, vad har vi stt förvänta oss?
Nu blir det fullt ös sista 7 matcherna av säsongen. Vi kommer ge allt varje match för att ta så många poäng som möjligt och visa upp bra fotboll på Viskavallen.
Kinnas Glenn Dower om nytillskottet: "Edvin är en ödmjuk och ambitiös kille som passar perfekt i vår A-trupp. Han besitter fina förmågor, hans största styrkor är hans fina vänsterfot och enorma fysik. En bjässe på 192 cm och närmare 90 kg enbart muskler. Tanken är att kunna använda Edvins i backlinjen, eller i en deffensiv mittroll".
Träning | 25 sep, 17:30 |
Träning | 26 sep, 17:30 |
Bergdalens IK (borta) | 26 sep, 19:30 |
Träning | 28 sep, 17:30 |
Skene IF (borta) | 30 sep, 13:00 |
Välkommen Edvin
RapporteraRapportera
Starkt och duktig kille
RapporteraVälkommen till Kinna Edvin
Rapportera
Välkommen Edvin!!⚽
RapporteraRapportera