Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Dax för det första derbyt för säsongen mot Skene hemma på Viskavallen. En match mellan två nykomlingar som bägge har gjort bra ifrån sig hitintills av serien, inte minst i senaste omgången då bägge lagen tog fina skalper. Kinna bortabesegrade Hestrafors medans Skene hemmaslog starka Bergdalen.
Skene kommer till spel i årets säsong med ett ungt lag, 4e yngst i serien hittills med en snittålder på strax över 23. Det är även ett Skene som inför säsongen breddade truppen ordentligt och bytte även tränartrio. Pelle Lundin, minst sagt Kinnaaccossierad, anställdes som huvudtränare och fick sällskap av sin medhjälpare sedan den pojkallsvenska sejouren i Kinna, Christos Michailidis. På spelarfronten fick Pelle med sig många av sina adepter sedan de begav sig, de som kontinuerligt fått speltid och får betraktas som ordinarie av dessa är Rinor Dobraj, David Lundin, Lucas Michailidis och Ebrima Bilal. Samtliga tongivande i det framgångsrika -03 laget Pelle bemästrade. Lägg därtill att Malte Nyden blev klar i veckan och kanske får vi se hans comeback i markfotbollen idag.
Kinna kan stoltsera med seriens yngsta manskap hitills, strax över 21 år i snitt, och det är en trupp som växer in i rollen mer för varje match. Till dagens derby gör både George Ashour och David Andersson comeback i truppen efter att ha tvingats vila för skador.
Som vanligt gäller det i dessa matcher att hålla sig till sin egna gameplan, ta fighterna på plan som garanterat kommer att finnas, vara lagom kalla när lägen kommer, klyschigt ja, men så är det. Bägge lagen har tillverkat släppt in 14 bollar och är med det bland de deffensivt starkaste lagen i serien. Skene har gjort 2 fler framåt än oss, 14 mot våra 12.
Mycket av förhandssnacket har bestått av det som skedde på höstderbyt förra säsongen, alla vet vad som skedde och inget att orda mer om, men det som nu gäller är att vi alla vill ha den fotbollsfest som det finns förrutsättningar från, vacker väder blir det och mycket publik väntas till Viskavallen.
Från myndigheter har det ställts ordentliga krav, för att matchen skall kunna genomföras, allt för publiken, spelare och matchfunktionäres säkerhet. Polisen, räddningstjänmsten och ordningsvakter kommer att vara på plats, Kinna och Skene ställer upp med publikvärdar. Visitation kommer att genomföras vid entreer. Tänk på att det är förbjudet att all form av pyroteknik, såsom bengaler, bangers, facklor är förbjudet att införa på de Svenska fotbollsarenorna, även Alkohol är förbjudet att ta med sig in på arenan.
Det råder från fredagen ett skärpt eldningsförbud i kommunen, att då tex använda bengaler kan få tråkiga konsekvenser.
För er som inte kan närvara på Viskavallen denna lördagen så sänder BT matchen på sin webb, där kan man efter matchen även se höjdpunkter och höra intervjuer. Avspark kl 13:00 - Vi ses där!
NU GÖR VI ALLA DETTA TILL EN FANTASTISK FOTBOLLSFEST!
// Redaktionen
Träning | 5 jun, 17:30 |
Borstahusens BK (hemma) | 6 jun, 14:00 |
Träning | 9 jun, 17:30 |
Träning | 12 jun, 17:30 |
Hittarps IK (borta) | 14 jun, 13:00 |
Ge allt nu Skene!
RapporteraRapportera
Mosa Skene
RapporteraRapportera
Mos blev det inte, men det vara nära kvittering i slutet, då Kinna prickade stolpen.
RapporteraHeja de svart/vita
Rapportera