Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Dax för tredje omgången och med det även årets första sjuhäradsderby i serien. Det är ju en speciell division 3 serie i år då hela 5 sjuhäradslag placerats i denna vilket gör att det totalt kommer spelas 20 derbyn varav 8 för oss själva, i seriens linda har inga sjuhäradslag stött på varandra, men i den tredje omgången är det alltså dax då topptippade Bergdalen kommer på besök.
Efter inledande 4 poäng på 2 matcher är det ett ganska behagligt Kinna i säsongsupptakten, först en målrik historia hemma mot Assyriska, där Kinna visade prov på orädd nykomling och borde haft ledningen efter första akten, hur matchen sedan artade sig så måste vi ändå berömma moralen att komma tillbaka efter dubbla underlägen och en sen kvittering till 3-3. Därpå en stabil och kontrollerad insats borta mot Partille och givetvis skönt för Glenn-Tommys grabbar att ha en förlustkolumn det lyser 0 i än så länge.
Med denna start i ryggen skall det i dagens match bli intressant att se hur vi står oss ordentligt i division 3 tempot då vi får förmoda att det kommer att vara den tuffaste utmaningen hitintills på programmet.
Bergdalen har fått precis den start som förväntats och står på full pott efter klara 4-0 mot partille och 3-2 borta mot Angered. Senast borta mot Angered satt det långt inne och avgörande målet kom i 88:e matchminuten. I övrigt så har Bergdalen gått rent på försäsongen och på de 8 matcher, DM inkluderat, som finns registrerat i fogis så är segersviten nu uppe i 10 raka matcher, det betyder ju även att förlusten närmar sig.
I fjor som nykomlingar i trean slutade man 6:a i serien och föga överaskande är det lagets "stjärnspelare" man ser i toppen av statistiken, erkänt målglade Max Glans svarade för 14 mål och står på 90 mål senaste 5 säsongerna på 67 spelade matcher. Alen Krasnici med mängder av rutin från Norrby i superettan bla och Alexander Ceganjac, förflutet i Elfsborg skuggar Glans i målskörd och är mycket av navet i Bergdelens lag. Under sommaren förra året anslöt även Melvin Andersson från Norrby och svrade för 9 mål på 10 matcher. 2021 stötte vi poå varandra under pandemiårets näst sista match i enkelserien, då var det en match som mer eller mindre handlade om uppflyttning till trean på Björkängsvallen, den gången var Bergdalen bättre på allt och segrade med klara 5-1.
Matchstart kl 19:00, på konstgräset vid gymnasiet, om ni har oerhört bra anledning att inte närvara live så sänder Borås tidning matchen som veckans BT-Trea match, de sänder 1 match varje omgång i vår serie så mycket fotboll kan avnjutas även hemma i tv-soffan.
// Redaktionen
Kinna matchtrupp:
Benjamin Warnerfelt
Carl Kern
David Andersson
David Mijatovic
Emin Ramovic
Felix Wahle
George Ashour
Isak Ingemarsson
Jonathan Axebrink
Jonathan Martinez
Milton Sandberg
Niklas Ragnarsson
Oliver Persengård
Olle Gustafsson
Olof Larsson
Tim Andersson
Tobias Andersson
Ture von Schedvin
Vincent Eriksson
Wilhelm Nydén
| 23 dec | Julhälsning från Kinna IF |
| 8 dec | Ägg till Jul! |
| 25 nov | Årsmöteshandlingar |
| 19 nov | Oliver Persengård är klar för 2026 |
| 17 nov | Höstårsmöte |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera