Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Vi är framme vid sista om¨gången och möjligheten att ta en direktplats upp till div 3 är borta, det vet vi om. Däremot så ligger en kvalplats i potten denna första Oktoberlördag. Förrutsättningarna är att vi har 2 poäng och 6 mål upp på Dalsjöfors. Kort sagt betyder det att så länge vi vinner dagens match så kan inget lag ta kvalplatsen från oss. Om vi spelar oavgjort så måste Dalsjöfors vinna och det med 6 bollar upp. Om vi förlorar och Dalsjöfors vinner så tar de kvalplatsen från oss, vi slutar fyra i serien.
Om motståndarna: Skepplanda har vi lärt känna ganska bra nu efter några års kamperande och vi börjar bli tjatiga med att det är ett fysiskt, starkt och jobbigt lag att möta. Alltid farligt vid fasta situationer tex. Skepplandas första halva av serien var inget vi var vana att se och var under en period kandidater att blanda sig i nedflyttningsstriden, men har sedan tagit sig i kragen och summerar september som obesegrade med 6-0 seger borta mot Göta i "derbyt" som mest minnesvärt. Robin Andersson är vassaste målskytt hittills med 5 mål.
Läget i laget: Med två raka förluster kan man tro att det är med en sviktande form vi går in mot Skepplanda, men derbymatcher är alltid tuffa och ett tungt Trollhättan på bortaplan är inte mycket att säg om. Tränare Dower hälsar att Trollhättematchen är lagd i historieböckerna som en bra lärdom för oss att ta med och att det har känts inspirerande under veckan att spela för en kvalplats, vi går in med gott mod till dagens match.
George Ashour saknas sedan förra veckans matchtrupp pga skada, in kommer istället en debutant född 2003, Ibrahim Billal.
Tidigare möten: Mötena med Skepplanda brukar oftast vara väldigt tighta och innehållt en hel del, det har vart mkissade straffar, straffar som slagits om och rena målkalas. När vi summerar de möten vi haft under de fem åren vi nu stött på varandra i fyran så har samtliga fem möten i Skepplanda slutat oavgjort. Möten i Kinna har tre gånger om slutat 1-1, de övriga bägge har vi vunnit med 2-1 respektive 4-1. Det betyder summerat 8 oavgjorda på 10 möten, samt att Skepplanda hittills inte har besegrat oss.
Redaktionen tippar: Det gäller att vara smarta, tålmodiga och kyliga, det har vi lärt oss och säkrar kvalplatsen.
Till sist: Som vanligt, 50 personer släpps in. Vill ni inte chansa att vara bland dessa 50 så sänder BT-Fotboll matchen live.
// Redaktionen
Kinnas matchtrupp
3 Jonathan Axebrink
6 Gustav Bryngelsson
7 Jonatan Björk
8 Ludwig Holtstrand
9 Carl Kern
10 Niklas Ragnarsson
11 David Mijatovic
12 Rasmus Cisterna
14 David Lundin
15 Ibrahim Billal
16 Samir Khan
20 Jonathan Martinez
21 Oskar Johansson
23 Wilhelm Nydén
24 Rinor Dobra
25 Gustav Åstrand
27 Samuel Erlandsson
28 Nikolai Töråsen
| 23 dec | Julhälsning från Kinna IF |
| 8 dec | Ägg till Jul! |
| 25 nov | Årsmöteshandlingar |
| 19 nov | Oliver Persengård är klar för 2026 |
| 17 nov | Höstårsmöte |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera