Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Det är dukat för fotbollsfest i Kinna på lördagen, Fotbollens dag, en av ungdomslagens största happening under året. Det är ju numera en tradition att ledarna möter 16-årslaget i en prestigefylld kamp under dagen, men i år har den fått ställas in, vissa hävdar att 16åringarna fegat ut och lämnat w-o, men sanningen är förstås att detta oerhört duktiga lag under Pelle Lundins ledning skall till Halmstad för att spela slutspelsmatch i pojkallsvenskan mot HBK. Tyvärr har vi även tvingats att ställa in matcherna som skulle splats på A.plan före huvudmatchen, men planens skick tillåter helt enkelt inte detta.
Men godbitar finns det ialla fall såklart. Första matchen spelas kl 10:45 sedan löper det på hela dagen, bla har vi tre matcher mot "ärkerivalen" Skene, (P07, P09 & F10/11). Kl 14:30 kommer det vara full fart på lilla plan då yngsta tjejlaget och yngsta killaget spelar samtidigt mot Skene respektive Hyssna. Garanterat värt ett besök. Som förmatch på A-plan, under senirernas uppvärmning kommer fotbollsskolan att spela en uppvisningsmatch och visa vad dom lärt sig under året, kl 15:15!
Kl 16 är det sedan dax för en riktig toppmatch, serietvåan Sandared kommer på besök och inför mötet skiljer det 3 poäng lagen emellan, ja alla som är snabba på matematik och kan fotbollens poängsystem räknar snabbt ut betydelsen av denna match.
Om motståndarna: Vilken säsong Sandared har gjort, hur det än kommer sluta. Som uppflyttade från division 5 och serietvåa med två omgångar kvar har allt förståss gått över förväntan. Laget har enbart förlorat tre matcher under året, bägge mot Ulricehamn och en mot Rydboholm. 48 mål framåt är mest i serien, samtidigt som det är ett oerhört tigh och disciplinerat försvarsspel, 19 bollar har dock hittat in i nätmaskorna bakåt. Ser vi på det individuella planet så finns det kvalite i Sebastian Andersson som ligger bakom oerhört mycket farligheter.Löpvillige Joakim Hagberg på mitten gäller det att inte ge för mycket tid. DEt är just Hagberg som toppar den interna skytteligan på 11 mål, Andersson har svarat för 7.
Sandareds kanslist och "sakkunnige" inom Sandared fotboll, Anton Wall lämnar förljande lovord om laget inför matchen: "Även fast vi är nykomlingar från femman så var jag relativt säker på att vi skulle klara oss bra i fyran och vara med och hugga i toppen. Laget var dock lite mer försiktiga i sina mål med säsongen. Att vi med två matcher kvar har allt i egna händer att gå upp till division tre måste trots allt ses som en sensation och en prestation att vara otroligt stolta över. Att dessutom 4-5 st 02:or slagit sig in och blivit mer eller mindre givna i startelvan under hela säsongen får ses som pricken över i:et. Hur det än slutar så skall grabbarna ha all heder för säsongen!" Vi kan bara hålla med.
Läget i laget: Allt på topp och inga nya skador att rapportera, enda skillnaden i truppen mot senast är att William Kopp går in i truppen istället för Robin Gradner och Ludvig Lundin är den som utmanar Holmer om målvaktsplatsen denna gång. Alla matcher nu det sista har varit på ungefär samma tema, nyckelmatcher i striden om kvalplatser och det är oundvikligt att säga detsamma om denna match. Kinnas tränare Miroslav Mijatovic ser fram mot matchen och är förväntansfull, samtidigt som han poängterar att det är härligt att vi är med i racet med två omgångar kvar. Miro trycker givetvis på det vi redan vet och haft uppe tidigare, det gäller att vi skall förvalta alla våra chanser till mål istället för just chanser. Vi nöter på och tror på det!
Tidigare möten: Vårens möte i Sandared, var även det en gratismatch och seriens två bästa försvar visade upp det registret till fullo, 0-0 helt enkelt. Går vi tillbaka till Viskavallsmöten lagen emellan hamnar vi på mitten av 2000-talet och tre möten som slutade 4-0, 1-0 & 1-1 till vår fördel
Redaktionen tippar: Vi måste, framburna av föreningens ungdomar skrivs segersiffrorna till 2-0 och allt avgörs i sista omgången!
Till sist: Kör en heldag på Viskavallsområdet, grillarna är igång, kaffet kokat härligt hembakat utlovas och våra sponsorer bjuder på inträdet denna dag! Att avsluta dagen med mötet mot Sandared som spelar en passningsorienterad fotboll med ett ungt lag kommer att vara pricken över i:et.
// Redaktionen
Kinnas matchtrupp
1 Robin Holmer
2 Elias Gustafsson
4 Alexander Thysell
6 Gustav Bryngelsson
9 Oliver Persengård
10 Niklas Ragnarsson
11 David Mijatovic
12 David Andersson
13 Joakim Björk
14 Gustav Riemer
17 Malte Nydén
19 Fredrik Ekvall
20 Jonathan Martinez
21 Oskar Johansson
22 Joakim Skoglund
24 Benjamin Warnerfelt
26 William Kopp
27 Ludwig Lundin
| 23 dec | Julhälsning från Kinna IF |
| 8 dec | Ägg till Jul! |
| 25 nov | Årsmöteshandlingar |
| 19 nov | Oliver Persengård är klar för 2026 |
| 17 nov | Höstårsmöte |
Det blev en mycket lyckad dag på Viskavallen med omnejd. Massor av matcher med entusiasm från både spelare och åskådare. En av prickarna över i:et var A-lagets seger över Sandared. Redaktionen prickade in segerresultatet för Kinna; 2-0. En seger som var mycket välförtjänt. De rödblå spelar verkligen bra just nu. Det var närmare 5-0 än 2-1 idag. Nu är vi på kvalplats, men med lite flyt kan det bli direkteavancemang till div 3. Detta är något som laget är värda.
RapporteraRapportera