Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Äntligen! Premiär på Viskavallen på fredagen då Södra Ving kommer på besök. Ett Södra VIng som förra året gick som en slåttermaskin genom divsion 5 och gjorde 60 mål framåt och ser man till årets resultat både på seriematcher och träningsmatcher har man en målskillnad på 23-20 på 9 matcher. Det är alltså i stort sett målgaranti när Södra Ving spelar boll.
SV har inlett seriespelet med två oavgjorda och en förlust, 3-3 mot Kronäng och 2-2 mot Borås AIK vittnar om att det är ett bra fotbollslag. Förlusten kom borta mot Skepplanda med uddamålet 1-2. Mot BAIK senast vände man underläge 0-1 med en man mindre på plan, då Erik Johansson blev utvisad tidigt, sedan tappade man den ledningen, när väl BAIK fick en utvisning 50 minuter senare. Johansson blir givetvis automatiskt avstängd mot oss, men det finns andra farliga namn att se upp för. Anfallande bröderna Hulander svarade för 26 mål förra säsongen och Joakim har i år inlett med 3 baljor och skuggar vår egna Mathias Strinäs i skytteligan. Henrik Svedberg är ett klassförvärv som Södra VIng gjorde till denna säsongen, med erfarenhet från Elfsborg, IFK Norrköping & Norrby vet vi att det finns mycket kunnande, dessutom var Svedberg med i det BAIK-lag som tog SM-silver i Futsal tidigare i år.
Kinna som steppat upp för varje match kommer till spel med i stort sett samma trupp som senast. Man har tvingats göra ett byte då Arjan Mostafa pga sjukdom får avstå och in i truppen kommer åter Linus Larsson efter sin skada efter premiären. Philip Karlsson får passa sig för domarens kortlek då han redan står på 2 varningar. En varning skulle innebära avstängning mot Skene.
Freddagskvällen är med dessa ord räddad, bege er till Viskavallen där Kinna och Södra Ving bjuder på en sevärd match på den härligt gröna mattan, med matchstart kl 19:00, perfekt fredagsunderhållning istället för Let´s dance!
// Redaktionen
Kinnas matchtrupp:
1 Edvin Franzen
2 Niklas Ragnarsson
3 Jonathan Axebrink
4 Alexander Thysell
6 Gustav Bryngelsson
7 Linus Larsson
9 Oliver Persengård
10 Fehim Smajlovic
11 Rinor Zeqiri
13 Philip Karlsson
16 Carl Pettersson
18 Henrik Wallentheim
19 Oskar Johansson
21 Mathias Strinäs
23 Fredrik Ekvall
24 Oliwer Warnerfeldt
25 Filip Selin
26 Muharem Zecirovic
| Träning | 3 jun, 17:15 |
| Träning | 4 jun, 17:15 |
| Åsa IF (borta) | 6 jun, 13:00 |
| Träning | 8 jun, 17:15 |
| Träning | 10 jun, 17:15 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera