Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Kinna IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Kinna IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Efter ett ofrivilligt uppehåll är det dax för återstart igen för Kinnas fotbollsgrabbar, detta med bortamatch mot Rydboholm. Det är ett Rydboholm som i sin första match för hösten bärgade säsongens första victoria genom att besegra Göta på bortagräs med 4-2. Fyra matcher in i serien verkar det mesta vara sig likt runt Rydboholm, blandar och ger resultatmässigt och målrika matcher. Oavgjort borta mot Sandared är ett imponerande resultat som visar att kvalité finns när allt stämmer. Ser vi på spelarnivå så kan vi göra det enkelt för oss att varna för spelare som lystrar till namnen Apelkvist och Wangfelt, då har vi täckt in det mesta.
Rydboholm är alltid en lurig bortamatch där vi 2019 spelade 1-1 och 2018 förlorade med 3-2. Förra säsongen slapp vi att göra denna resa då vi fick hemmamöte i enkelserien och en kassaskåpssäger 4-1 seger, i övrigt har vi vunnit samtliga hemmamatcherna åren efter RSK:s återkomst till division 4.
För Kinnas del blev det som tidigare nämnts en försenad återstart på hösten, detta pga Covidfall i truppen, alla möjliga åtgärder som kunde vidtas gjordes vilket innebar bla att hela truppen testat sig utifrån myndigheters råd och träningar hr anpassats till både egenträningar och andra varianter av gemensamma träningar med säkert upplägg. Nu är man dock redo för match igen och truppen som åker till Viskafors ikväll finns som vanligt nederst. Åter i denna trupp är Wilhelm Nydén, som missade vårsäsongen samt 16-årige Kristoferis Banevicius. Vi har några killar fortsatt på skadelistan sedan vårsäsongen, som jobbar på enligt uppsatt plan med sin rehab. Vi har under sommaren även tvingas ta farväl utav skyttekungen Jonathan Björk som under sommaren flyttat till Italien.
Matchstart idag är 19:30 på Sven-Erikssonvallen, vi vågar dock inte utlova någon liverapport idag då vi själva har förhinder att närvara, men vi skall försöka få lite rapporter till oss.
// Redaktionen
Matchtrupp:
3 Jonathan Axebrink
5 Jonathan Martinez
7 George Ashour
9 Oliver Persengård
10 Niklas Ragnarsson
11 David Mijatovic
12 David Andersson
14 Gustav Riemer
15 Ludwig Holtstrand
17 Wilhelm Nydén
19 Christoffer Damberg
20 Kristoferis Banevicius
21 Robin Gradner
23 Joakim Skoglund
26 Carl Broman
27 Elliot Bovin
99 Nikolai Töråsen
Båstad Träningsläger | 1 aug, 12:00 |
Träning | 5 aug, 17:30 |
Träning | 7 aug, 17:30 |
Träning | 8 aug, 17:30 |
Hittarps IK (hemma) | 9 aug, 14:00 |
12 jul | Gothia Cup 2025 |
30 jun | Semesterstängt i Juli |
11 jun | Midsommarägg |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera