Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF F2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF F2013.
F2013
Följ oss för uppdateringar
Igår hade vi första träningen inne i Hagas bollhall och det kändes som att tiden bara försvann, tiden går fort när man har kul!
Som väntat blev det lite rörigt när alla skulle hitta rätt och hinna redan till kl 17 men vi blev nästan full grupp och hade riktigt kul.
Vi upplevde riktigt bra resultat av att vi fick vara själva i hallen med laget medan mammor och pappor väntade utanför så det kommer vi att fortsätta med.
Vi blev också förstärkta av en ny kompis som tjejerna välkomnade fint och med det fann hon snabbt en plats i laget och bestämde sig på en gång för att hon vill fortsätta köra med oss. Väldigt roligt och ett kvitto på vikten av god stämning bland alla tjejer i laget vilket gör det enklare för nya att komma in och finna sig till rätta.
FÖRÄLDRAMÖTET
Vi fick också till ett enklare föräldramöte igår med riktigt bra uppslutning.
Som vi sa igår så kommer ett nytt föräldramöte framåt vårkanten med mer tid avsatt och lite bättre lokal så att vi slipper stå och stampa i en korridor.
Jag har lagt upp en sammanfattning av mötet under dokument men värt att nämnas ytterligare är det fina engagemang vi upplever från er föräldrar, väldigt roligt att ni vill vara så delaktiga!
Kul att ha med Zana och Therese kring laget också, tror ni kommer att glänsa som lagbyggare.
Vi lyfter också fram lite extra att Wilmas föräldrar meddelade att dom skulle vilja sponsra laget, en fantastisk start och möjlighet!
Angående julavslutningen som är vid sista träningstillfället, 19/12, innan juluppehållet så kommer mer information närmare.
Jag tillsammans med våra nya lagbyggare ska slå våra huvuden ihop och planera nåt för tjejernas största möjliga glädje! 😊
| Träning | 2 jun, 17:30 |
| IF Eker Örebro/Latorps IF Gul (hemma) | 3 jun, 17:30 |
| Träning | 3 jun, 17:30 |
| Landskamp Sverige - Grekland | 4 jun, 14:00 |
| Örebro SK FK 2 Svart (borta) | 6 jun, 10:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera