Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om KIF Örebro DFF F2013
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från KIF Örebro DFF F2013.
F2013
Följ oss för uppdateringar
Tjejerna visade igår prov på att dom har riktigt kul ihop när dom ses vilket resulterar i mycket bus och skoj, en utmaning för oss ledare att samtidigt försöka få dom att fokusera på uppgifterna.
Men allihopa samarbetade fint och engagerade sig i dom uppgifter dom fick igår.
Vi pratade med tjejerna om vad dom själva tycker är viktigt inom laget och alla gav på olika sätt uttryck för att man måste vara en bra kompis på alla sätt, på och vid sidan om planen så med det kan vi konstatera att tjejerna har samma tänk som oss ledare och det är just det vi kommer att lägga främsta fokus på framöver, lagkänslan och samarbete.
Dom två bitarna är också extra viktiga när det ansluter nya tjejer till laget vilket vi hoppas att fler och fler gör nu under vintern.
Vi avslutade gårdagen med några kom-ihåg för tjejerna till inneträningen som drar igång v 45, torsdag 7/11 kl 17. Alla ska komma till träningen med tre saker, klara med toalettbesök, vattenflaska och benskydd.
Det träningstillfället kombinerar vi också med ett kort föräldramöte, fundera över om ni har några frågor eller tankar och ta med er när ni kommer, bra om så många som möjligt kan närvara så klart.
Sist men inte minst, imorgon lördag 26/10 spelar A-laget sin sista allsvenska match för säsongen hemma på Behrn Arena mot Linköping. Tanken är att slå publikrekord och stötta tjejerna på plan med riktigt bra tryck på läktaren.
Så ta med våra småkifare dit så hejar vi fram en vinst ihop!
Olivia och Idun kommer att vara på plats så hör av er med sms när ni kommer dit så kan alla Kif F-13/14 sitta tillsammans!
| Träning | 2 jun, 17:30 |
| IF Eker Örebro/Latorps IF Gul (hemma) | 3 jun, 17:30 |
| Träning | 3 jun, 17:30 |
| Landskamp Sverige - Grekland | 4 jun, 14:00 |
| Örebro SK FK 2 Svart (borta) | 6 jun, 10:00 |
Stor eloge till er tränare som fixade denna trevliga kväll för barnen!
RapporteraRapportera
Ja, taaack! Verkligen uppskattat!
RapporteraRapportera
Vad roligt att höra och kul med feedback, tack!
RapporteraRapportera