Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Köpingebro IF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Köpingebro IF.
Köpingebro IF
Följ oss för uppdateringar
Onsdagen och torsdagen den 3 och 4 maj så var det fotbollsfest på Köpingebros idrottsplats. Då var nämligen alla flickor och pojkar födda 04-06 inbjudna till två gemensamma träningskvällar. Förutom de spelare som hade hängt med ett tag så var en hel del nya och ”ny-gamla” barn som kom för att testa på och spela fotboll.
Alla startade tillsammans flickor och pojkar med gemensam uppvärmning med bollar och lekar, därefter så delades den stora gruppen på ca 40 barn upp sig i olika grupper och körde sedan vidare med egen fotbollsträning runt om kring a-planen.
Vädergudarna var med oss vindstilla, strålande solsken och närmare 20 grader bjöds det på båda kvällarna. Publiken var stor minst 50 personer bestående av syskon, föräldrar, mor och farföräldrar som njöt av väder och fotbollsspel sittande på bänkar, filtar och solstolar runt om kring planen. En hel del syskon hittade bort till den nyrenoverade och fina lekplatsen och efter en stund så gjorde KIFFA - föreningens huskatt - oss sällskap och tiggde på uppmärksamhet. På a- och b-planen så var det även där full aktivitet båda kvällarna med äldre flick- och pojklag.
När träningen börja lida mot sitt slut så tog klubbens båda seniorlag de båda planerna i besittning och körde även de sina träningar. Som publik fick de då de yngre spelarna med föräldrar och syskon som dessutom blev bjudna grillad korv och glasstrut innan den var dags att åka hem och hålla kväll. Med sig hem fick alla en fribiljett för fyra personer till nästa dam- eller herrlagsmatch.
Fantastiskt roligt att så många som 80 personer kom till denna aktivitet båda kvällarna för F o P04-06. Hela idrottsplatsen sjöd av aktiviteter med minst 170 besökare varje kväll till de olika träningspassen och då var det inte ens en gång någon match.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera