Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Karlstad IBF
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Karlstad IBF.
Innebandy
Följ oss för uppdateringar
Ett år i Dalarna och IBF Falun fick räcka, nu återvänder vår profil Adam Colling
Adam fick med sig ett SM Silver från tiden i Falun, och naturligtvis en häftig upplevelse med en SM final i Globen, som avslutning. Men nu har han mycket glädjande för vår del, beslutat sig för att vända åter.
-Jag har trivts bra både i laget och i stan, och är hyffsat nöjd med säsongen, även om jag säklart velat ha lite mer speltid i vissa matcher. Men nu känns det skönt att tagit ett beslut, och det verkar som Karlstad kan få ett bra lag, så det känns kul att va tillbaka.
Adam ska spela i nr 20
Vi har beslutat att hylla Adam lite extra vid första hemmamatchen, och kommer att ta 20kr i entrè, som en hyllning till att "vår" nr 20 är tillbaka.
Adam gjorde 28 poäng under året, 18 mål, 10 ass, kontraktet är på ett år, vi säger välkommen hem och lycka till.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera