Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jitex BK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jitex BK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
På årets första dag hälsar vi ytterligare ett nyförvärv välkommen!
Matilda Nilsson, född -99, kommer närmast från IFK Kalmar men har Rödsle BK som moderklubb.
Efter ungdomsåren i Rödsle spelade hon 2015 i FC Oskarshamn i div 2 och kom tvåa i den interna skytteligan.
Inför 2016 flyttade Matilda till IFK Kalmar och påbörjade studier på fotbollsakademin och i samband med detta anslöt hon till deras F19-lag. Sommaren 2018 blev hon uppflyttad till IFK Kalmar A-trupp där det blev någon match från start i Damallsvenskan samt inhopp. Under 2019 har Matilda tillhört Kalmars Elitettan-lag med ett antal matcher från start samt några matcher med inhopp.
Matilda spelar numera helst mittback eller ytterback men har ett förslutet som forward i bl a FC Oskarshamn och i IFK Kalmar F19. Som back beskriver hon sig som en snabb och brytningssäker spelare som även har offensiva kvalitéer.
Lite kul är det att redan 2014 i en intervju med Matilda inför Halmstad-lägret för 15-åringar skrev Barometern att Matilda ville spela i Jitex som en annan Oskarshamn-tjej, Maja Träff. Nu blir det alltså verklighet för Matilda även om Maja är tillbaka i IFK Kalmar.
Hjärtligt välkommen till Jitex, Matilda! Hoppas du kommer trivas med oss i lilafamiljen.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera