Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jitex BK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jitex BK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Så var det dags för Svenska cupen och även i år får vi möta damallsvenska Vittsjö. Förra året var de indragna i bottenstriden, i är ligger de tvåa och kan kvalificera sig för Champions league om de håller den placeringen. Förra året gjorde ju Jitex-tjejerna en heroisk vändning från 0-2 till seger 3-2 i förlängningen så Vittsjö var förvarnade denna gången.
Idag ställer vi upp med Hanna i mål och Amanda, Emma T, Julia H, Emelie B, Anna E, Pernilla, Tindra, Ella, Ema och Kirre. Redo att hoppa in var Anna F, Fanny, Ida, Felicia H, Nora samt Anna Hermansson från F17.
Vittsjö hade en del namnkunniga spelare på bänken idag men kommer ändå till start med ett starkt lag som visar att de inte tänkte åka på samma överraskning som det nog var för dem förra året. Bl a fanns U23-landslagets Michell de Jong på planen och även Paulina Nyström med Askim som moderklubb men som kom fram i Hovås-Billdal och sedan tagit vägen via Ljusdal i Elitettan innan hon hamnade i Vittsjö.
Matchen börjar som väntat med en stark Vittsjö-press, inte helt olikt matchen förra året – hög press och de lila tjejerna får inte mycket tid på sig i uppspelen de första 5-10 min. Redan i den 10e minuten kommer en Vittsjö-spelare igenom och blir hakad i straffområdet, domaren blåser straff men Vittsjö-spelaren får en mindre bra träff på straffen och bollen går utanför målramen.
Så i den 14e minuten är det en djupledsboll som ser ut att gå till Hanna, men gästernas Nellie Persson hinner emellan och kan sedan enkelt rulla in 0-1. Vittsjö fortsätter dominera första halvleken, Jitex-tjejerna får inrikta sig på försvar och det lyckas de bra med. Det är egentligen inga fler farligheter förutom hörnor framför Hanna resten av halvleken. Dessutom har vi tryggheten att våga spela bollen i laget trots motståndet och att det går lite snabbare. 0-1 i halvlek och Kirre går av som planerat och in kommer Nora.
I andra föväntar vi oss en ytterligare Vittsjö-forcering men Jitex-tjejerna har hittat nya krafter i pausen, det blir högre fart i pressen och Vittsjö är inte alls så dominanta längre. Visst har de mer av spelet men vi kan också spela upp bollen och komma till avslut på ett annat sätt än i första halvleken. Dock stoppar Jitex-anfallen antingen av försvaret i straffområdet eller så går skotten alldeles utanför. Men en klar uppryckning i andra halvleken. Några omställningar får oss också att känna att förra årets vändning inte är helt avlägsen, med lite tur hade vi kunnat kvittera även i år.
Julia går av i 70e minuten och in kommer Felicia H som ytterback och i 82a min nickar Anna E ihop med Nellie Persson och båda får byta (av säkerhetsskäl främst) och in kommer Anna Hermansson de sista 10 minutrarna på en ovan position men löser det bra. Vittsjö gör också byten och in kommer Tove Amlqvist, Clara Markström och Elisabet Kling – normala startspelare – men trots det håller vi ställningarna bakåt och kommer fram i omställningar ända in i slutet. En riktigt bra andra halvlek av Jitex-tjejerna!
Det är ett nöjt ledarteam vi pratar med efteråt där Kajsa säger ”Vi gör en riktigt bra match mot ett allsvenskt topplag, vi följer game-plan helt och släpper bara in ett mål mot dem – riktigt bra gjort. Pernilla är tillbaka och spelar 90 minuter efter en lång skadeperiod, Kirre spelar 45 minuter som planerat för första gången, Tindra o Ella som kommit från F19 och Ema spelar alla 90 minuter och Felicia Holmberg gör ett bra inhopp sista 20 minutrarna på ytterbacken. Roligt när vi har fler som kliver fram!”
”Nu ser vi fram emot lördagen och Valinge-Derome på Åbyvallen med tillförsikt efter denna insatsen” avslutar Kajsa och övriga i ledarteamet.
Vi kan bara instämma – åter igen en riktigt bra insats mot Vittsjö även om det inte blev samma skräll som förra året.
Kom nu och stötta tjejerna i sista hemmamatchen i serien på lördag, det är en viktig match för serieavslutningen!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera