Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jitex BK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jitex BK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Idag var det nog många som tyckte det var nervöst att följa våra lila kämpar på distans. Turen gick till Sjömarken strax utanför Borås och deras anläggning. Matchen spelades på gräs och planen verkade klarat sig bra trots mycket regnande de sista dagarna. Dock var det blåsigt även i Borås-trakten.
Idag ställde vi upp med Anna Larsson i mål, första matchen från start i vårt A_lag, och ute på planen hade vi Emelie, Emma, Julia H, Anna F, Anna E, Fanny, Ida, Nora, Amanda samt Hanna Boubezari som gjorde sin första match i Jitex-tröjan. Anna och Hanna B är ju KDFF-spelare som är en del av det låneavtal vi har med KDFF. Ersättare och redo att hoppa in var Pernilla, Kirre, Ella, Tindra, Ema samt Hanna K kom MV-reserv.
Sjömarken hade en tuff start på serien men har spelat upp sig och slog bl a IFK Örby hemma med hela 7-0 omgången efter Örby vann mot Norrköping. Laget slåss för att vara kvar i div 1 och har tre poäng upp till Lindö strax ovanför strecket.
Samtidigt har vi svårt att komma upp i nivå idag, kanske en liten reaktion på urladdningen mot Norrköping senast och kanske en omedveten känsla av att det här är ett lag vi skall vinna över. Matchen blir dock ganska jämn med chanser åt båda håll. Hemmalaget har några hörnor som inte är ofarliga och dessutom en frispark i ribban. Vi har också några lägen att göra mål i första halvleken men idag går bollarna inte in och ställningen i pausen är 0-0. Ema kommer in i halvlek istället för Hanna B.
Även i andra halvlek står matchen och väger lite, vi är idag inte så vassa som vi kan vara och Sjömarken jobbar hårt för att ta poäng.
Så i 72 minuten fångar Sjömarkens mittfält en lång passning från Anna L i målet, spelar ut på högerkanten och vad som ser ut att vara ett inlägg blåser över alla och in i bortre burgaveln. En rejäl uppförsbacke med arton minuter kvar av matchen.
Nu satsar vi framåt med något offensivt byte samt ändrat spelsystem med fullt fokus framåt. Tindra kommer in ungefär samtidigt med målet och Ella några minuter senare.
Så en dubbelhörna i 83-84 minuten och den andra landar efter lite bollstuds framför fötterna på Tindra som från nära avstånd kan sparka in kvitteringen. En poäng räddad tjejerna är inte nöjda med det.
I 89e minuten får vi ytterligare en hörna som till slut landar framför fötterna på Ema som får sätta segermålet. Vild glädje och Kajsa får dirigera tillbaka laget så vi spelar av de sista minutrarna utan baklängesmål.
Det är en lättad Kajsa vi pratar med efter matchen. "Tjejerna är inte riktigt på tårna idag, vet inte om det beror på Norrköpings-matchen eller motståndet idag men vi kan bättre än så här. Det är först när Sjömarken gör mål som tjejerna förstår situationen och då blir det full fart. En riktigt bra laginsats den sista kvarten där de åter visar lagmoral och att de kan prestera under press."
Kajsa fortsätter "Anna Larsson gör en jättebra insats i målet med några fina räddningar på bra Sjömarken-lägen, Tindra gör åter igen ett riktigt bra inhopp och Ema är på rätt plats i 89e minuten och gör segermålet. Och som sagt laginsatsen den sista kvarten måste nämnas"
Många kommentarer på FB vittnar om att det var nervöst ute i stugorna men tre poäng med hem till Mölndal. Härligt!
Nu väntar damallsvenska Vittsjö i Svenska cupen på onsdag och sedan kommer Valinge-Derome på besök på lördag i sista hemmamatchen i serien för i år. Kom ock stötta de lila tjejerna både på onsdag och på lördag hela vägen "in i kaklet" i seriespelet.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera