Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jitex BK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jitex BK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Mariebo, dagens motståndare, hade ryckt åt sig en serieledning efter tre raka vinster samtidigt som vi själva, IFK Norrköping, Onsala och Bergdalen inkasserat en förlust vardera. Förlust idag och vi skulle vara sex poäng efter ledningen. I Mariebo finns även i år vår tidigare skyttedrottning Ida Andersson som svarade för 30+ Jitex-mål säsongen 2016. Sedan tog hon vägen via IFK Kalmar hem till Mariebo. I gul-svart denna säsongen Malin Lundin med några Jitex-säsonger bakom sig, båda två startade i bortalaget idag.
Jitex kom till start med Hannah i mål, Emelie, Anna E, Julia H, Tove, Lina, Emma, Camilla, Nora, Ema och Fanny ute på planen. Anna F, Julia S, Kirre samt juniorerna Felicia S, Moa E och Mirjam S var redo att hoppa in. Sarah fick idag sitta på läktaren (avstängd) och resten av truppen var inte tillgängliga för spel.
Första halvlek börjar lite trevande, Mariebo ser ut att bli en tuff nöt att knäcka i inledningen men idag ligger vi rätt i försvarsspelet och de kommer inte till några farligare lägen. Spelet jämnar ut sig och vi kommer upp i en del halvchanser, som med lite tur kunde resulterat i ett tidigt mål. Men efter ca 25 min tar vi över matchen allt mer utan att skapa de riktigt klara lägena, ofta resulterar anfallen i hörna som vi sedan inte lyckas få till ett avslut på.
Men efter 34 minuter blir Nora frispelad, målvakten gör en paradräddningar på skottet men lagkapten Lina Reinl visar inställning och attityd när hon är framme och slår in returen till 1-0. Lina visade vägen under hela matchen med sin inställning och jobb på sin mittfältsplats idag.
Som så ofta i fotboll släpper målgörande laget initiativet och så även Jitex idag. Mariebo kommer längre upp i banan och kommer fram till några hörnor men inte längre än så. Istället kommer ett Jitex anfall i 43e minuten där Ema driver bollen frammåt och hittar en djupledslöpande Nora med ett instick. Och denna gången ensam med målvakten gör Nora inget misstag, 2-0 alldeles innan pausvilan.
I andra halvleken har Jitex ett stabilt grepp om händelserna, även om Mariebo kan bryta en del passningar på mittfältet så kommer de aldrig längre än till skottläge utanför straffområdet. Ett gediget försvarsarbete av hela laget idag.
Vi skapar en del chanser där skotten som avslutar räddas av målvakten och något studsar ovanpå ribban. Vi spelar oss även fram till en del hörnor och i den 68e minuten får målvakten inte riktigt tag i bollen utan den landar framför en framrusande Julia H som kan sätta 3-0 med en bredsida från nära håll. Resten av matchen blir lite av en transportsträcka, där det farligaste läget är en nick på hörna från inhoppande Julia S men den går över ribban. I slutskedet av matchen får Felicia Svensson göra A-lagsdebut på hemmaplan efter att ha varit med några matcher på bänken.
Idag gör vi en i stort sett felfri försvarsinsats där vi följer matchplanen till 100% och extra roligt att Hannah får hålla nollan idag. Vi släpper inte till några målchanser till Mariebos duktiga och målfarliga anfallare Ida Andersson och Rahwa Mehari. Vi visar också en mycket bättre inställning idag än senast borta mot Örby.
Kajsa kommenterar efter matchen ”Idag gör vi en bra match på alla positioner och det är roligt att så många får komma så nära en 100%ig insats. Det är den stora skillnaden mot Örby-matchen. Roligt också att vi skapar många målchanser och att vi har tre olika målskyttar idag, samt att Felicia får hoppa in i slutet och göra debut även om det blev på en för henne ovan position.”
Serien är oerhört jämn och det är nu fem lag på nio poäng efter fyra spelade omgångar.
Nästa hemmamatch är redan om en vecka då vi tar emot Lindö FF från Norrköping.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera