Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jitex BK A-lag
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jitex BK A-lag.
A-lag
Följ oss för uppdateringar
Idag var det dags för att möta nykomling nummer två i serien, IFK Örby. Örby som spelade i samma serie som Jitex senast 2017, det året brandskattat efter spelarflykt och de fick göra en omstart med sina unga spelare. Det slutade med nedflyttning men bara tillfälligt, 2018 vann de div 2 utan förlust och i år tillbaka i div 1 igen. Örby fortsätter satsa på spelare från närområdet och har även plockat hem ungdomslandslagsmeriterade Josefin Johansson från Kungsbacka inför årets säsong. Hon har dock dragits med skador tidigare säsonger kom dock inte till spel idag.
Laget idag bestod av Hannah i mål, Emelie, Lina, Anna E, Emma T, Tove, Sarah, Fanny, Nora, Camilla och Amanda. Första matchen för Amanda efter återkomsten till Jitex. Redo att hoppa in var Julia H, Ema, Anna F, Kirre samt Felicia Svensson från F19.
Matchen spelades på Örby IPs gräsplan, årets första men absolut inte sista gräsmatch. Men vi skall inte leta ursäkter, idag var Örby det bättre laget och värda att vinna matchen. Vi höjer oss lite i andra halvlek men det är inte tillräckligt för att vinna matchen.
Örby tar ledningen på övertid i första halvlek, ett viktigt mål skulle det visa sig. När de sedan ökar på till 2-0 i 60e minuten blir det en tung uppförsbacke att vända matchen. Vi har visserligen en boll i mål i andra halvlek men det döms bort pga offside.
Matchrapporten säger att vi försöker mycket på egen hand men inte får ihop laginsatsen idag. Det finns individuella prestationer som är bra idag, som Anna Erlingmark som välförtjänt fick pris som Jitex bästa spelare, och hennes kollegor i de bakre regionerna - men jobbet tillsammans och intensiteten är inte tillräcklig idag.
Efter möten med två av nykomlingarna, Huskvarna och Örby, samt även sett till övriga resultat hittills i serien ser det ut att bli en jämn serie i år och inga enkla matcher.
Nästa omgång väntar serieledande Mariebo som imorgon söndag har möjlighet att ta en tvåpoängsledning då de spelar mot den tredje nykomlingen Lindö FF. Kom till Åbyvallen och stötta det lila laget då!
Några glädjeämnen idag var att tre spelare var tillbaka efter skador, Amanda som nämnt startade samt Kirre och Julia Hellström som båda kom in i andra halvlek. Skönt att flera är tillbaka efter en skadefylld period.
Slutligen skall nämnas att vår fotograf, Mats Andreasson reste till Örby för att fotografera sin 199e Jitex-match - vilken hjälte!
Förhoppningsvis blir det match nummer 200 nästa lördag hemma mot Mariebo. Då räknar vi med att det finns många revanschsugna lila tjejer för att ge serieledarna en tuff match!
Foto Mats Andreasson
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera