Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jitex BK F19 Elit
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jitex BK F19 Elit.
F19 Elit
Följ oss för uppdateringar
På långfredagens förmiddag åkte Jitex-tjejerna till Åsa för två matchen mot lite nytt motstånd. Åsa IF hade bjudit in till träningscup med sig själva, Tölö, Böljan, Astrio och Jitex där varje lag fick två matcher vardera om 2x20 min. Vädret var inte så inbjudande till en början men det verkade inte bekymra Jitex-tjejerna.
Första matchen splades mot hemmalaget Åsa, där vi börjar lite försiktigt men kommer igång bättre ju längre matchen lider. Denna gången är det inte så mycket spelet utan att tjejerna är först på bollen och att ni jobbar tillsammans, tar motståndarna sig förbi en så kommer det alltid en tjej till. bra gjort. Ni ger inte motståndarna chansen att komma frammåt och efter ledning 2-0 i halvlek blir det seger med 5-0 till slut.
Nästa match spelar vi mot Böljan från Falkenberg som ger oss bra motstånd. I första halvlek har vi flera fina kombinationer som kan resultera i mål och till slut tar vi också ledningen med 1-0. Tjejerna jobbar också bra tillsammans precis som i första matchen. I andra halvlek tappar vi dock lite, gör inte jobbet över hela planen och matchen står och väger. Vi kan dock reda ut det och håller ledningen matchen ut.
Bra gjort att hålla nollan i två matcher mot bra motstånd, tjejer, och idag jobbar ni verkligen tillsammans över hela planen så när som på 10 minuter i andra halvlek i sista matchen.
Tack till Åsa IF F99 som arrangerade denna träningscup med bra motstånd!
Nu tar vi påskledigt och hoppas att vi får se så många som möjligt av er på A-lagsmatchen på måndag eftermiddag!
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera