Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jitex BK
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jitex BK.
Jitex BK
Följ oss för uppdateringar
Idag spelar A-laget sin första bortamatch för i år och försäsongens sista träningsmatch inför seriepremiären mot Sundsvalls DFF nästa lördag.
Förutom flera väl genomförda träningar den här veckan så bjöd onsdagen på lagfotografering inför säsongstarten.
- Jag tycker att träningsveckan har varit bra, det märks att seriepremiären närmar sig och att glädjen, viljan och energin kickar in lite extra. säger A-lagets Linnea Strömberg.
Sista träningsmatchen inför seriestarten nästa vecka, vad skulle du vilja se att laget fokuserar på i dagens match?
- Idag vill vi ju få igång spelet vi tränat och byggt upp under försäsongen. Spelet behöver inte vara perfekt in i minsta detalj, men i det stora hela hade det varit skönt om spelet sitter inför seriepremiären nästa vecka.
Hur viktigt är det för självförtroendet att få med sig en vinst i sista träningsmatchen inför seriestarten?
- Det hade varit jätteskönt verkligen, det bidrar ju såklart till en extra go stämning i gruppen inför premiären. Oavsett vilken match vi spelar gör vi ju alltid allt för att vinna den och prestera maximalt, så även idag. Jag är även säker på att glädjen över att dra igång på riktigt om bara några dagar kommer bidra till ytterligare energi och kämparglöd hos oss.
Hur skönt skall det bli att dra igång seriespelet nästa vecka?
- Det ska bli hur kul som helst! Försäsong är givande på alla sätt och vis men det är ju verkligen seriematcherna och speciellt vinsterna som är de bästa. Det är verkligen det man kämpar för och ser framför sig under hela försäsongen.
DAGENS TRUPP
Emma Lööv, Anna Larsson, Alexandra Hellekant, Lina Reinl, Andrea Pajovic, Sara Johansson, Stinalisa Johansson, Fanny Linderoth, Ella Reidy, Moa Eklund, Linnea Strömberg, Linnea Folkow, Elina Lenir, Elin Palklint, Matilda Nilsson, Julia Hellström och Olivia Strid.
* Startelvan släpps 1h innan matchstart på vårt Instagram-konto
Borgeby FK - Jitex Mölndal BK
Matchstart: 15:00
Plats: Bjärreds IP
Vi önskar laget all lycka till!
| F15E Träning | 3 jan, 13:00 |
| F 2012 Träning | 8 jan, 17:30 |
| F 2017 Träning | 10 jan, 11:50 |
| F 2012 Träning | 10 jan, 13:00 |
| F 2013 Thai boxning | 11 jan, 11:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera