Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jämshögs IF Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jämshögs IF Herrar.
Herrar
Följ oss för uppdateringar
Du kom som en skänk från ovan förra säsongen, hur kändes det att återvända till fotbollen och Jämshögs IF?
Oj ”skänk från ovan”, du inleder starkt som alltid Hampe. Ända sedan jag lämnade Jämshögs IF som 19åring så har intentionen varit att en dag komma tillbaka och bidra. Att så många av mina vänner är aktiva i föreningen gör att cirkeln känns mer eller mindre sluten och jag njuter av att vara tillbaka.
Vad är Jämshögs IF för dig?
Jämshögs IF är Idungs osmakliga kommentarer som bara jag uppskattar, Alles icke kammade hår, Gurras krånglande ljumskar(som bara går att rädda med en 4minuters oavbruten twerk…på knä). Andrés tillgjorda skrik när någon är i närheten, Adams överstegare och Gabbes fyra sekunders sena satsning. Men också en förening som förtjänar så mycket mer än div. 4-5 spel med tanke på allt engagemang och kärlek som genomsyrar klubben. Jämshögs IF är familj och ett andra hemma.
När matcherna väl kom igång blev det några höga toppar och djupa dalar. Hur skulle du summera förra säsongen?
Vi gick upp. Behöver inte gå djupare än så.
Träning är ju något som ligger dig varmt om hjärtat, var det bra intensitet på träningarna förra säsongen?
Träningsintensiteten var bra och likaså träningsnärvaron på spelarna. Det är ju givetvis fotbollsspelare vi pratar om i grupp så mygel är förväntat. Den spelande sportchefen får dock gärna träna oftare nästa säsong, det höjer kvaliteten enormt!
Jag har tyvärr inga uppgifter om han kommer träna mer eller mindre nästa säsong. Hur var känslan efter matchen mot Karlshamn när vi i stunden missat kval, och vad var det som gjorde att vi tog oss samman och genomförde ett starkt kval?
Det var minst sagt en dålig känsla. Det starka kvalet kom av att vi stod upp för varandra som en grupp och nådde upp till våran normalnivå spelmässigt.
Hur inspirerad är du inför nästa säsong?
Extremt inspirerad med tanke på att CENSUR gör comeback och gruppen är intakt ifrån förra året. Det kommer att bli en jävligt rolig säsong!
Är det någon match du ser fram emot extra mycket?
Hemmamatcherna! Hoppas våra fantastiska supportrar får lov att närvara.
Vad är det viktigaste att bygga vidare på inför nästa säsong?
Joels spelide. Vi har en överkvalificerad tränarstab som vi kan utnyttja bättre.
Du har tagit fram ett gediget träningsschema för laget som spelarna ska utföra individuellt under rådande träningsstopp. Vad är magkänslan? Är det många som har startat försäsongsträningen?
(Vrider sakta blicken ifrån höger till vänster, lutar sig framåt över micken och säger: -i'd like to amend my rights to plead the fifth, please.
Till sist, har du någon hälsning till våra supportrar?
Tack för allt stöd! Vi är bortskämda som till och med får besök på träningarna av inbitna supportrar. Jag hoppas verkligen att vi kan bjuda tillbaka som lag med en gedigen insats denna säsongen!
| Träning | 17 maj, 10:00 |
| Mörrums GoIS FK (borta) | 18 maj, 19:00 |
| Träning | 20 maj, 17:30 |
| Nättraby GoIF (hemma) | 22 maj, 19:00 |
| Bj/Pukaviks IF (borta) | 22 maj, 19:00 |
| 12 maj | Hemmamatch |
| 12 maj | JIF/OIF-Hovshaga AIF |
| 11 maj | JIF - Asarum |
| 7 maj | Newbody |
| 1 maj | VM-Tips |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera