Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jönköpings IK P 12
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jönköpings IK P 12.
P 12
Följ oss för uppdateringar
Hej!
Då är vi igång igen och det har varit riktigt bra fokus och fart på de träningar vi haft så det lovar gott för säsongen!
Vi brukar ju ha ett föräldramöte i början av varje säsong, men avvaktar tills vidare och tar det vid senare tillfälle om vi eller ni känner att det finns behov för det.
Här kommer dock lite blandad info:
Truppen
Det är ett par killar som valt att inte fortsätta vilket vi har full förståelse för men det är likväl tråkigt.
Dock har vi också tagit in en ny spelare i laget William Hegenlid. Välkommen William.
I nuläget är vi 32 spelare i truppen (inga planer på att plocka in fler).
En nyhet är att vi värvat Henrik Pettersson som kliver in som ordinarie ledare
Poolspel & Cuper
Gällande cuper så är vår plan och förhoppning att kunna vara med i Hovslätt Cup i slutet av säsongen.
En nyhet för i år är att vi kommer att har 3 lag medverkande i Poolspel och matcherna ligger i kalendern inom kort. Gruppindelning och fördelning av matcher finns under "Dokument --> mapp Säsong 2020/2021".
När Poolspelen närmar sig går vi ut med de riktlinjer som gäller för publik och skjutsande föräldrar.
Laguppgifter
Det kommer under hösten bli försäljning av JIK kaffe, ev någon mer aktivitet som ordnas av klubben.
Eventuella laguppdrag vid A-lags matcher, Fair Play Cup mm får vi återkomma om när vi vet mer om vad som kommer att gälla.
Allt för denna gång, om ni har några frågor eller funderingar är det bara att ni kontaktar oss ledare.
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera