Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Jarlabergs IF A-Laget
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Jarlabergs IF A-Laget.
A-Laget
Följ oss för uppdateringar
Tjenahallå.
Här har det dröjt lite men det får vara för denna gång.
Vi tog förra fredagen emot Ingarö IF i tältet, ett division 4-lag som innehåller ett par riktigt spelskickliga spelare, lite spets och mycket rutin.
Sett till hur de spelade kändes de som ett bollinnehavs-orienterat lag som jag kan tänka mig många har svårt att knäcka - speciellt efter en lång resa ut på Ingarö.
Men men...
Vi kom dit med följande förutsättningar;
Ingen riktig högintensiv träningsmatch innan denna.
Ny tränare vid rodret.
Nytt spelsystem.
Nya positioner.
En trupp på 18 spelare (mycket rotation)
-
När Ingarö & vi från första början planerade in träningsmatchen tror jag inte de hade väntat sig så hårt motstånd, för sett till matchbilden över 90 minuter, så trots att de var lite starkare än oss och orkade lite mer, så var det nog ganska jämnt i chans-statistiken.
-
Första halvlek började som tidigare matcher. Lite avvaktande, känna på varandra och det viktigaste från vårt håll i en inledning mot ett starkt div.4-lag, håll ihop det defensivt.
De defensiva uppgifterna av Coach Barakovic var sprillans nya och det skulle dröja ett tag innan vi kom in i det, dock hann det inte bli så farligt i de situationerna där vi gick bort oss, då understödet satt.
Istället var det en fast situation som skulle straffa oss.
Och det var just på fasta situationer och inlägg som Ingarö skulle vara giftigast.
Frisparken, bra slagen mellan målvakt och backlinje ställde till det för oss och en skalle senare var det 0-1 bakom Billy.
Dock ska vi säga att över matchen så satt våra försvarsspositioner fint på fasta situationer och det är kul att det händer nya grejer i och med en ny coach. Vi tog ansvar, spelade för varandra och gjorde ett grovjobb som var länge sen man såg. - Senast kanske i bragdmatchen mot Järla IF som vi jobbade så bra för varandra och höll uppe både snack och huvud även när vi hamnade i underläge.
-
Mitt minne är inte det starkaste men att säga att vi var bra under första 25-30 minuterna är ingen underdrift.
Ingarö hade svårt att sätta stopp för oss när det gick snabbt i omställningar och snabba kombinationer men ännu svårare när vi vågade vårda boll och flytta upp laget.
Ingarö startade matchen med en ganska hög press, men efter ett flertal gånger när deras yttrar, anfallare och mittfältare satt press på oss och märkt att vi var för skickliga så föll de ner i längre positioner. Något som vi utnyttjade.
1-1 skulle komma och det var ett mål som var så snyggt det kan bli.
Boll ut diagonalt till vänsterkant där Adde tar in bollen centralt och spelar den in till Edde som spelar bak på rättvänd Krille, vidare ut till andra kanten där Kina kommer farande som tar emot, tar det lugnt, spelar tillbaks till Krille som på Iniesta-manér chippar den över backlinjen. Adde kommer inrusandes i en perfekt avvägd löpning och när målvakt är på halvdistans så knä-lobbas bollen in i en fin båge över keepern.
1-1 och det ska sägas att det var rättvist.
Gugge & Lucas hade ständigt ställt till det för motståndarnas backlinje och när även pilla-bollen-i-mål-falchi kom in så skapades det chanser som var ytters nära att resultera.
Men icke.
Istället klev Ingarö upp och slog några fina inlägg som åt andra hållet, var ytterst nära att utnyttjas.
Billy var het i målet och avstyrde de lägen som kom.
MG en klippa i försvaret - junisen.
1-2 kom dock och det är efter en ganska förvirrande situation där ett inlägg hamnade på JB-fot, låg 30 meter upp i luften ovanför eget målområde och Hultman, 100kg+ går upp och ska nicka bort.
En hand i ryggen senare, en bra mottagning och inspel-mål så var det 1-2.
Ett smart och äckligt mål, men frågan är om inte Hultman ska ha en frispark i det läget?
Sett till halvleken där Ingarö tog över rejält sista 15 så var det nog ändå rättvist.
-
Andra halvlek startade vi också bra, första kvarten var het och att inte Adde får straff när han bryter igenom i offensivt straffområde är ett under.
Vi spelade boll och lät Ingarö ta första besluten och gå bort sig, dock gav det ingen utdelning.
Ingarö tog istället över, precis som sista 15 i första halvlek och tryckte ner oss rejält.
Här var vi trötta och fick slita hårt.
Då och då klev vi upp i en kontring och när Roman hade friläge från straffpunkten som räddades och Lucas retur räddades på mållinje av en flygande Ingarö-spelare och de i sin tur kontrar in 1-3, så var det ett hårt slag för oss i de #gulaberget.
-
Det slutar tyvärr med en tråkig skada på en Ingaröspelare som troligtvis drog korsband och tjofadderittan och vi önskar honom all lycka till och krya på dig.
Vi bröt då matchen 2-3 minuter tidigare och får vara nöjda med en bra och väl genomförd match.
Amar Barakovic, den nya tränaren, kanske är en succétränare?
-
Matchen vinns rättvist av Ingarö men hade vi varit lite hetare framför mål och fått en frispark med oss och en straff med oss så kanske resultatet hade varit annorlunda?
Tack för mycket bra träningsmatch Ingarö och all lycka till i serien under året.
-
Ungefärlig statistik;
Jarlabergs IF - Ingarö IF
Mål; 1-3
Bollinnehav; 51%-49%
Målchanser; 8-10
Hörnor; 6-6
Gula kort; 3-1
-
På bilden; Jarlaberg i svarta tröjor denna afton.
Lucas #26
Chris #12
Solem #18
#gulaberget
#jarlabergsif
#forzajb
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera