Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Irsta IF A-lag Damer
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Irsta IF A-lag Damer.
A-lag Damer
Följ oss för uppdateringar
Det blev delad pott mot Rytterne på Klinta i söndags. Irsta kom med ett starkt lag och öppnade matchen med bra spel och mycket kämparanda. Rytterne blev stundtals tillbakapressade men hade vassa kontringar. Matchen genomfördes i högt tempo som resulterade i lite för mycket felpassningar från båda håll. Det mesta av spelet förlade Irstatjejerna på Rytternes plan halva och vi hade flera halvchanser men det dröjde till 19 min innan vi fick utdelning.
Sofie lyfter en boll över Rytternes mittbackar och Maria J snappar åt sig bollen, drar målvakten och lägger bollen i mål 1-0. Irsta har det mesta av spelet men det vill inte lossna i målgörandet. Vi får inte till några riktigt bra lägen utan Rytterne håller oss borta från målområdet.
I 34 min kommer Rytterne runt på högerkanten och kan avancera längs med kortlinjen och därifrån lägga en mycket fin passning till en framspringande anfallare som stöter boller upp i nättaket 1-1. Irsta ger inte upp utan kämpar vidare. Dock märks en viss nervositet bland tjejerna och det vanligtvis fina samspelet med mycket snack och hjälp till bollföraren försvann långa stunder. Irsta hade några farliga hörnor men bollen ville inte in. 1-1 stod sig halvleken ut.
Till andra halvlek lovade tjejerna att ta tag i matchen och i början så låg vi på mot ett hårt kämpande Rytterneförsvar. Efter en fin hörna i 50 min från Lotta som målvakten boxade ut fick Joil tag i bollen och vände 180 grader samtidigt som hon lyfte en skottlobb över målvakten och in i bottre burgaveln 2-1 till Irsta. Nu var jag säker på att det skulle lossna för tjejerna men vi gled stundtals in i Rytternes långbollande vilket inte gav några heta målchanser.
Vi hade när vi rullade boll flera bra lägen att öka på ledningen men skotten gick över, utanför eller så räddades de av en mycket bra Rytternemålvakt.
I 70 min kom Rytterne i en kontring och från högerinnerläge slog anfallaren ett skott till vänster om utrusande Johanna som jag trodde skulle gå utanför men den gick via stolproten in i mål 2-2 vilket kändes mycket tungt då vi hade det mesta av spelet.
Sista 20 minuterna kämpade tjejerna hårt för att på nytt ta ledningen med Rytterneförsvaret höll tätt och matchen slutade 2-2. För andra året i rad så knep Rytterne en poäng på Klinta.
Till kommande matcher så måste lugnet, snacket och spelglädjen komma tillbaka. Jag är säker på att det blir skillnad till helgen då vi spelar en seriefinal mot Skiljebo på Hamre. Då skall vi visa vilka som är bästa laget i serien.
/Thomas
| Träning | 25 maj, 20:00 |
| Träning | 1 jun, 20:00 |
| Sörstafors-Kolbäck FK Dam (borta) | 6 jun, 00:00 |
| Runhällens BOIS Dam (hemma) | 7 jun, 11:00 |
| Träning | 8 jun, 20:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera