Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Irsta IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Irsta IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Munktorps BK - Irsta IF 0-1 (0-0) Poäng Irsta IF Hysni Rysha 1 mål , Max Brofeldt 1 assist Gula Kort Max B 2 gula = 1 rött, Mathias Hollaus 1 Gult , Christoffer Söderkvist 1 Gult
En match mellan 1:an och 2:an i tabellen. Irsta brukar ha problem för Munktorp...och inte blev det bättre av vädret som bjöd på ett ruskigt väder...eller vad sägs om 6 grader regn och snålblåst...Inget direkt vidare skönt fotbollsväder alltså...men förutsättningarna var lika för bägge lagen. Munktorp vann slantsinglingen och fick med sig medvinden i första. Deras taktik var att kunna nyttja den på bästa sätt med att få bra tryck på oss och kunna trycka in ett ledningsmål att ha in för andra halvlek. Munktorp var också riktigt bra på fasta situationer som man fick ganska så många av. Men Irstas starka försvarsspel och Arman Poghosyan i kassen stod emot bra och höll undan. Hela Irsta gjorde en riktigt bra arbetsinsats i försvarsarbetet och man gjorde det svårt och obekvämt för Munktorp. Munktorp hade ett riktigt bra läge att göra mål på men Arman stod i vägen. Irsta var bra med i matchen och jobbade sig fram till några halvchanser också...men 0-0 stod sig till pausvilan.
I andra så börjar Munktorp ned ett kanonläge där dom kommer helt fria med Arman som återigen gör ett stabilt ingrepp. Därefter så tar Irsta över matchen och man jobbar sig uppåt i banan och skapar allt fler chanser ju längre matchen går. i 62:a så slår Max Brofeldt en hörna som Hysni Rysha håller sig framme på och kan nicka in till 0-1 för gästerna. Munktorp försöker ta sig tillbaks in i matchen men man orkar inte få samma tryck i anfallen och det känns inte som att man har kraft kvar för att etablera det tryck som dom behöver. I stället så är det Irsta som fortsätter att ta sig fram och skapa oreda i Munktorps försvarszon. I 81:a så kommer Irsta upp i ett fint anfall på kanten när Anton slår ett bra inlägg till Mikael Simonsen som hoppar över bollen...som till slut hamnar hos en friställd Martin Blaxmo som får ett kanonläge att avgöra matchen på....men skottet går utanför. Irsta fortsätter att skapa chanser när Munktorp måste trycka fram med hela laget för att komma ikapp. I 90:e så kommer Max Brofeldt loss och kommer helt fri med målvakten som i ren desparation blir tvingad att tackla bort Max med straff som påföljd. Ett tumult uppstår...målvakten blir frilägesutvisad samtidigt som Max ger igen och också blir utvisad efter att han fått syna sitt andra gula kort för dagen. Straffen slår Arton Halili....men tyvärr inte bättre än att han slår den utanför. Men det skulle inte spela någon roll den här gången. Irsta vinner matchen och man gör det rättvist. Det var närmare 2-0 än 1-1.En rakt igenom helgjuten arbetsinsats av hela Irsta som mycket starkt kan resa ifrån Munktorp med 3 nya poäng i bagaget.
| Västerås FC (borta) | 16 maj, 15:30 |
| Träning | 18 maj, 17:00 |
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Arboga Södra IF (hemma) | 20 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 17:00 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera