Fyll i din e-postadress för gratis uppdateringar om Irsta IF A-lag Herrar
Du är redan följare. Får du inga mejl kan du redigera dina Notisinställningar under Mina uppgifter.
Klicka på bekräftelselänken i det mejl vi skickat dig för att börja ta emot uppdateringar från Irsta IF A-lag Herrar.
A-lag Herrar
Följ oss för uppdateringar
Irsta IF - Sala FF 1-2(1-0) Onsdag 8 juni 19.00 Klinta IP Målskytt Irsta IF Alban Dautaj 1 Assist Mikael Simonsen Gula kort Anton Niemi 1, Marcus Hollaus 1
En väldigt händelsefattig match mellan två jämna lag...det blev mycket kamp därute och det skapades förvånansvärt få chanser matchen igenom. Tyvärr bjuder inte Klinta IP upp till något finlir...något som drabbar bägge lagen. Både Irsta och Sala försöker men man får inte till något spel. Och det enda som egentligen händer i den första halvleken är en frisspark för i Irsta i den 44:e i ett bra läge...men den slås rätt in i muren. I den 45:e så dunkar Mikael Simonsen iväg bollen till Alban Dautaj som kan slita sig igenom Salas försvar och peta in 1-0 till Irsta.
I andra så fortsätter matchen precis som i första. Sala får en hörna i 52:a som man kan knoppa in fram till 1-1....och sen föll matchen återigen in i samma anda som den första. I 80:e så slår Irsta tyvärr en felpass i eget försvarsled som en Salaspelare snappar upp och kan sätta dit 1-2 på. Det känns fördjävligt att behöva tappa matchen på det viset...För varken Sala eller Irsta hade skapat nånting i målväg fram till dess. Sala vinner matchen på det målet och håller sig fortfarande kvar uppe i toppen...medans vi(Irsta) jobbar i motvind just nu. Ett oavgjort resultat hade varit mer rättvist...men Sala hade turen på sin sida idag.
| Träning | 19 maj, 18:30 |
| Arboga Södra IF (hemma) | 20 maj, 19:00 |
| Träning | 21 maj, 17:30 |
| Träning | 25 maj, 17:30 |
| Träning | 26 maj, 18:30 |
Kommentera
Du måste logga in för att kommentera